Новото правителство на Полша ще отмени иска, подаден в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) срещу Русия във връзка със самолетната катастрофа през 2010 г. над Смоленск, при която загина президентът Лех Качински.
Още: Русия продължава да хвърля авиобомби на своя земя - ФАБ падна в двора на полицай в Курск
Още: Франция има проблем с кокаина - двоен ръст на употребата в страната
Новината обяви полският министър на външните работи Радослав Шикорски на 18 януари.
Още: Полша обвини Русия за самолетната катастрофа, в която загина президентът Лех Качински
"Възнамерявам едностранно да прекратя писмото за намерение за подаване на жалба до ЕСПЧ въз основа на така наречения Смоленски доклад", написа Шикорски в Twitter.
Още: Руската армия: Идея за награди като в Нацистка Германия. Повече пари, но за кратко
Още: Руското контраразузнаване подлъгало украинския ГУР и му взело под носа 100 хил. долара
"Подаването на молба, която няма дори теоретични шансове за успех, излага държавата и данъкоплатците на неоправдани разходи", аргументира се външният министър.
Искът
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руската ПВО отслабва, Украйна едва сега започва: Анализ с данни
Още: Официално: 117 ракети и дронове атакуваха Украйна, някои пробиха през ПВО (ВИДЕО)
На 10 октомври 2023 г. министърът на външните работи от предишното правителство на "Право и справедливост" (PiS) Збигнев Рау и председателят на т.нар. Смоленска подкомисия в парламента Антони Мачеревич подписаха писмо за намерение за сътрудничество с опитния британски адвокат Бен Емерсън, който трябва да подготви жалба срещу Русия до Европейския съд по правата на човека.
Тя трябваше да се отнася до "отговорността на Руската федерация за нарушения на правата на човека, извършени във връзка с авиационния инцидент" на 10 април 2010 г. в Смоленск, и да включва твърдения за нарушение на чл. 2 от Европейската конвенция за правата на човека. Този член се отнася до правото на живот: "Никой не може да бъде умишлено лишен от живот, освен в случаите на изпълнение на съдебно решение за престъпление, за което такова наказание е предвидено в закона".
Още: Полша се отказва от версията за вина на Русия в самолетната катастрофа с президента Качински
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)
Според писмото подкомисията е отговорна за осигуряването на доказателствата и фактите, необходими за написването на жалбата. Цената на услугата, която трябваше да бъде поета от държавния бюджет, възлизаше на над 213 500 евро, или почти един милион полски злоти.
Снимка: Getty Images/Guliver
"Случаят е възмутителен", коментира новият говорител на Министерството на външните работи Павел Вронски, цитиран от TVN24.pl. И посочи, че "шансовете за получаване на положителен резултат са, дори теоретично, минимални". Защо? "По много причини", обяснява Вронски - "заради грешки при създаването на самата тази жалба", а и "Русия в момента не е член на Европейския съд по правата на човека".
Това означава, че Русия вече не е субект на Европейската конвенция за правата на човека и от 16 септември 2022 г. ЕСПЧ не разглежда такива жалби.
Обвиненията срещу Русия
Специалната комисия на полското правителство, разследваща катастрофата на полския правителствен самолет, катастрофирал през 2010 г. над Смоленск, през април 2022 г. обяви, че инцидентът е част от руски план за убийство на Лех Качински. При катастрофата загинаха общо 96 души, включително първата дама на Полша и военни ръководители.
Комисията обяви, че е имало умишлено взривяване на заложени експлозиви - именно това е причинило катастрофата на самолета Ту-154М на 10 април 2010 г.
През декември 2023 г. обаче полските власти обявиха, че ще се откажат от версията за вина на Русия. Информацията тогава бе поднесена от новия министър на вътрешните работи и администрацията Марчин Кервински. Според него „времето на теориите на конспирацията и лъжите е минало“, а държавата вече честно е обяснила какво се е случило тогава.