Руският посланик в Полша Сергей Андреев не успя да положи венец пред паметник във Варшава по случай Деня на победата на СССР над нацистка Германия (9 май). Той не беше допуснат до мемориала от събралото се множество граждани.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Видео от държавната руска информационна агенция „РИА Новости“ показва, че посланикът е обграден от поляци, които скандират „Рашисти!“ срещу агресора и в подкрепа на нападнатата Украйна.
The #Russian Ambassador to #Poland failed to lay a wreath at the memorial in #Warsaw.
— NEXTA (@nexta_tv) May 9, 2023
The citizens forced him to leave the place. pic.twitter.com/9c6yrf2uS9
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Според беларуската опозиционна телевизия NEXTA, която предаде за случилото се, Андреев е бил принуден да напусне обекта.
Става въпрос за Мавзолея на съветските войници, уточнява полското „Радио 24“, което добавя, че гражданите са развявали украински знамена.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Междувременно руски знамена по случай 9 май се развяха в Берлин въпреки забраната на полицията в германската столица. Преди дни бе обявено, че на 8 и 9 май няма да се допуска издигането на руски и украински флагове в близост до трите съветски военни мемориала. Според Радио "Свобода" обаче неправителствената организация Vitsche успешно е оспорила в административен съд полицейската забрана за украинските флагове.
Все пак руснаци и други граждани се събраха в Берлин в памет на загиналите при победата над нацизма, като развяваха съветски знамена, носеха униформи и т.нар. Георгиевски лентички.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Съветските мемориали и военни гробища в Германия са под полицейска защита съгласно закон от 16 декември 1992 г. заради историческата отговорност на страната да бъдат почитани достойно падналите воини от Червената армия, която заедно с други армии "допринесе за освобождаването на Германия и света от нацистката диктатура", се казва в съобщението на берлинската полиция.
От ограниченията са освободени ветерани, дипломати и представители на държавни делегации, включили се в събитията от името на страните, директно участвали в освобождаването на Германия.
ОЩЕ: Авиационната част от парада на Червения площад бе отменена, танкът беше само един (СНИМКИ и ВИДЕО)