Ограничените контакти по време на пандемията натоварват преди всичко децата, гласи изследване на медици от Хамбург. Според заключенията, почти всяко трето дете в Германия има психически отклонения, пише „Тагесшау“.
Това са резултатите от второто проучване на така нареченото COPSY изследване на университетската клиника „Епендорф“ в Хамбург. Подчертава се, че психическите отклонения не трябва да бъдат бъркани с психически смущения или заболявания, подчертават специалистите.
Преди пандемията психически обременено е било всяко пето дете, пише БГНЕС.
Безпокойството и страховете на децата са се увеличили, засилили са се и симптомите на депресия, казва ръководителят на изследването Улрике Равенс-Зиберер. Качеството на живот продължава да се влошава. В отделни случаи се наблюдават и психосоматични последици като стомашни болки и главоболие.
Особено уязвими към проблемите са хората, които произхождат от социално слаби домакинства. Езиковият дефицит, например защото родителите са мигранти, също може да играе роля.
„Всеки, който е имал трудности преди пандемията и не е добре подкрепен от родителите си, сега има още повече проблеми като дете и тийнейджър“, каза Равенс-Зиберер.