Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почина виден руски дисидент

18 декември 2017, 19:50 часа • 2215 прочитания

Председателят на международното историко-просветителско и благотворително дружество „Мемориал” Арсений Рогински почина на 71 години след тежко и продължително боледуване, предаде ТАСС.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

„Той беше светъл човек, голям познавач на това, което е свързано с политическите репресии в нашата страна”, каза Михаил Федотов – ръководител на комисията за развитие на гражданското общество и правата на човека при президента на Русия.

Рогински беше дисидент от съветско време и основател на най-известната група за защита на правата на човека в Русия „Мемориал”.

Регистрирана през 1992, „Мемориал” е една от най-уважаваните руски правозащитни организации и се занимава с разследване на всичко от Сталинския ГУЛаг до правителствените наказателни отряди в Чечения.

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Рогински, който по времето на СССР е бил в затвора, е починал в израелска клиника, съобщи говорителката на „Мемориал” Наталия Петрова.

„Мемориал” излезе с изявление, че не може да си представи съществуването си без Рогински, който беше негов председател.

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Организацията заяви, че „много години преди създаването на „Мемориал” той започва борбата за историческата истина и за човешки права и заради това е лишен от свобода”.

Роден през 1946 във Велск в северния Архангелски регион, Рогински посвети живота си на документиране на злоупотребите и несправедливостите в СССР и по-късно в Русия, включително и Сталинските репресии.

Той завършва университета в Тарту, Естония и е редактор на самиздат под заглавие „Памет” от 1975 до 1981.

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

През 1981 го принуждават да емигрира. Той отказва и няколко месеца по-късно попада в затвора с 4-годишна присъда по обвинение в подправяне на документи.

Помага за създаването на „Мемориал” през 1989 заедно с Андрей Сахаров, насочена към изследване на съветските чистки и нарушенията на човешките права в днешна Русия.

„Син на репресиран, той се посвети на изучаване на историята на политическите репресии и после се оказа в лагер заради работата си, свързана с историята”, каза директорът на московския център „Сахаров” Сергей Лукашевски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес