Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почина легендарният алпинист Дъг Скот

07 декември 2020, 22:20 часа • 6670 прочитания

На 79-годишна възраст, след боледуване от рак на мозъка, почина легендарният британски алпинист Дъг Скот. Определян като визионер, той е известен не само с постиженията си по високите върхове, но също и с удивителните си преживявания и мащабната си благотворителна дейност, пише БНР.

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

Всичките му изкачвания са с най-висока стойност в алпинизма – по нови маршрути, в алпийски стил, без допълнителен кислород. Изкачва седемте континентални първенци и още около 40 върха, на половината от които прави премиерни изкачвания. 

Една от популярните истории за Дъг Скот е осъщественото от него и друг легендарен британски алпинист – Крис Бонингтън, първо изкачване на връх Байнта Брак (7330 м) в Пакистан през 1977 г. Слизането към Базовия лагер е особено драматично – още на първото въже Скот чупи двата си глезена и е принуден да пълзи на колене, Бонингтън чупи няколко ребра и развива тежка пневмония. В същото време вали сняг и бушуват силни ветрове. Отнема им повече от седмица да се доберат до Базовия лагер, където се налага също да чакат, докато им бъде оказана помощ.

През 1975 г. Дъг Скот става първият британец, заедно с Дугъл Хастън, изкачил Еверест по неизкачваната Югозападна стена, като експедицията е водена от Крис Бонингтън. Дъг и Дугъл стъпват на върха вечерта и се налага да прекарат нощта на около 8700 метра височина, без палатка и без храна, при минус 40 градуса температура.

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Вечно кипящ от енергия, способен да оцелее във всякакви условия и да премине успешно през всякакви изпитания, Дъг Скот проявява и голяма щедрост към хората в Непал, Пакистан и Индия. Негово дело е прокарването на течаща вода и канализация в село Асколе – последното населено място преди ледника Балторо и върховете К2, Гашербрумите, Броуд Пик, където преди това две трети от децата умират съвсем малки, заради болести, свързани с лошото качество на водата. Основаната от него благотворителна организация развива редица дейности в Непал, сред които изграждане на училища за деца с увреждания, оборудване на клиники в отдалечени села, обучение на фермери да отглеждат нови култури, изграждане на заслони по популярните маршрути за преходи. След земетресенията през 2015 г. организацията му участва във възстановяването на болници и училища.

Това лято, заедно с оцелелите участници от експедицията до Еверест през 1975 г. – сър Крис Бонингтън (85 г.) и Пол „Тут” Брейтуейт (74 г.), си поставиха предизвикателството “Еверест 2020”. Облечени в екипите си от експедицията, те изкачиха стълбите на домовете си толкова пъти, колкото е необходимо, за да се натрупа височината на Еверест. Целта им бе да съберат пари за благотворителната организация, основана от Скот в Непал, а събитието съвпадна с 45-годишнината от тяхната историческа експедиция до най-високия връх на планетата.

Дъг Скот се жени три пъти и има три деца. Забележителен живот, описан в неговите книги и в книгите на неговите партньори и съвременници. Носител на една от най-престижните награди в алпинизма – Златен пикел за цялостна кариера.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес