По-сериозен контрол върху огнестрелните оръжия в Европейския съюз може да не бъде осъществен скоро, след като британският еврокомисар по сигурността Джулиан Кинг заплаши да оттегли предложението на ЕК по темата.
Оказа се, че Европейският съвет и Европейският парламент постигнаха принципна договорка по темата, като основната точка на несъгласие е дали на цивилни да се позволява да притежават полуавтоматично огнестрелно оръжие, което "прилича на автомат". ЕК иска забрана цивилни да имат законно такова оръжие, като предложи съответните поправки в Директивата за огнестрелните оръжия, която е в сила от 1991 година насам. Евродепутати обаче са против тези текстове и заедно с няколко страни-членки считат, че е по-ефективно да се ограничи продажбата на пълнители за такива оръжия.
"Всички направиха изключителни усилия, но все още не сме успели", коментира Кинг в Twitter след среща между представители на Съвета, на Европейския парламент и на ЕК. Изявлението на Кинг е в противоречие с официалното съобщение на словашкото председателство, според което „има принципно съгласие", пише "Политико".
"ЕК направи напълно нови предложения по време на срещата, което е много необичайно", коментира евродепутатът Дита Чаранзова.
„Единният европейски пазар не е създаден, за да позволи свободното разпространение на „Калашников”, лаконично представи официалната позиция на ЕК говорителят на Комисията Маргаритис Схинас.
Днес, 7 декември, посланиците на европейските държави ще дискутират принципното споразумение със словашкото председателство. Всъщност Словакия, заедно с прибалтийските държави и още няколко страни от Източна Европа, е против по-строг контрол, защото ЕК не е представила убедителни доказателства, че полуавтоматични огнестрелни оръжия, приличащи на автомати, са използвани в терористични атаки. Франция и Италия обаче настояват дори за по-строги ограничения.