Русия очаква да завърши строителството на главния газопровод "Северен поток-2" под Балтийско море, въпреки одобрените санкции от Сената на САЩ срещу компании, работещи по проекта, съобщи Кремъл, цитиран от АФП.
Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия
Газопроводът между Русия и Германия, ключова част от експортната стратегия на държавния енергиен гигант „Газпром“, има за цел да доставя руски газ в Европа през Балтика.
"Очакваме, че този проект ще бъде завършен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери, заклеймявайки санкциите като "грубо нарушение на международното право".
"Москва не харесва подобни действия, европейските столици също. Берлин не харесва това, нито Париж", каза той, предполагайки, че санкциите ще доведат само до по-високи цени на газа за европейските потребители.
Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават
Санкциите, които бяха заложени в огромния годишен законопроект за отбрана на Вашингтон, лесно преминаха както в Сената на САЩ, така и в Камарата на представителите. Сега законопроектът отива при президента Доналд Тръмп, от когото се очаква да подпише законодателството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.01.25 - Украйна с мощна атака срещу 12 области в Русия за нощ
Още: Шолц: Животът на заложниците трябва да е приоритет в преговорите за примирие в Газа
Американските депутати предупредиха, че газопроводът "Северен поток-2" ще донесе на Русия милиарди долари и значително ще увеличи влиянието на президента Владимир Путин в Европа във време на засилено напрежение между Москва и Запада.
Газоопроводът за 9,5 милиарда евро (10,6 милиарда долара) ще бъде под Балтийско море и ще удвои доставките на руски природен газ до Германия.
Европейският съюз и Германия категорично предупредиха САЩ да не налагат санкции, заявявайки, че европейската енергийна политика трябва да бъде разрешена в Европа.
Още: Испания обмисля до 100% данък върху недвижимите имоти, купени от жители извън ЕС
Още: Съветник на Путин плаши: Както Украйна, така и Молдова може да спрат да съществуват
Един от основните изпълнители, който може да бъде засегнат от санкциите, е базираната в Швейцария компания за полагане на тръбопроводи „Allseas“, която беше наета от“ Газпром“ за изграждане на морската част.
Русия се надяваше да пусне газопровода в края на 2019 г., но завършването му се забави поради трудности при получаването на разрешителни от Дания.
Руските представители заявиха, че очакват газопроводът да започне да функционира през 2020 г.