Служителите гасят лампите и източват басейните в известните пещерни минерални бани в унгарския град Мишколцтаполца. Атракцията, която датира от векове, става поредната жертва на енергийната криза в Европа и конкретно на покачващите се цени на газа.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още от римско време пещерите, пълни с естествено топла минерална вода, привличат посетители. През последните години обаче с увеличаването на туристичесикя поток баните започнаха да ползват газ, за да затоплят допълнително водата, особено през зимата.
Но руската атака срещу Украйна подейства като ударна вълна по икономиката и енергийния пазар. За Мишколцтаполца и много други бизнеси в Европа изражението й беше в рязък скок на сметките за електроенергия.
Пещерите, състоящи се от пет басейна и много подобни на лабиринт коридори с масажни съоръжения и ехо камери, затвориха врати в понеделник "за неопределено време", обяви компанията "Мишколци Фурдок" (Miskolci Furdok), която ги стопанисва. "Трябва да затворим пещерните бани поради една единствена причина - ако ползваме газ от октомври до декември, това ще ни струва допълнителни 61 милиона форинта", казва главният изпълнителен директор Юдит Немет, цитиран от БТА.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Компанията "Мишколци Фурдок" е на загуба от четири години, а приходите й за 2021 г. са значително под предпандемичните равнища, сочат счетоводните й данни. Сметката за тока се е оказала "последната капка".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Затварянето на баните ще се отрази незабавно върху хотелите и къщите за гости в района, които до неотдавна страдаха от пандемията и едва това лято успяха да се отърсят донякъде от негативните й ефекти.
Властите в Будапеща обещават финансова подкрепа за малките и средните предприятия от промишления сектор, за да се справят с повишените цени на енергията, но тепърва трябва да подготвят помощ и за сектора на услугите.
"Ако намерим някакъв ефикасен начин да преминем от газ на друга енергия и да свалим сметките си, ако получим някаква помощ, веднага ще се хванем за тази възможност и може отново да отворим баните", заключава Немет.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
ОЩЕ: Съкращават отоплителния период в Италия, намаляват и температурите в сградите