Депутатът в Държавната дума от „Единна Русия“ Андрей Марков предложил да се приемат поправки, задължаващи членовете на Съвета на федерацията и чиновниците да огласяват размера на своите пенсии, пише в. „Комерсант“, цитиран от БГНЕС.
Авторът на законопроекта предлага при определяне пенсията на чиновник или депутат да се публикува нейния действителен размер, а не сумата да се скрива зад думите „еди-колко си процента от месечната заплата“. Според Марков това съответства на откритостта на властта и свързаната с това тема за социална справедливост. Депутатът предполага, ч „златните парашути“ за държавните служители „предизвикват болезнена реакция в обществото“ и „винаги обрастват със спекулации“.
Само че колегите на Марков не подкрепили инициативата му, а експертен съвет на Държавната дума не препоръчал проекта да бъде внесен в долната камара на парламента, тъй като размерите на пенсиите и схемата за определяне на размера им са „определени“ в законодателството и „са известни на всички“.
Бившият депутат с три мандата в държавната дума 72-годишният Олег Куликов определил предлаганата норма като „излишна“:“не разбирам нейния смисъл. Нашите пенсии се определят от закона, а допълнителни доходи ние на практика нямаме. Тези, които са работили два мандата, получават 40 и малко хиляди, тези с три мандата – 60 и малко хиляди. Къде е тайната?“.
В много региони на Русия законодателството постановява допълнителни надбавки за местните чиновници и депутати, в резултат на което те при отделни случаи могат да получават пенсии от над 200 000 рубли, получавани месечно. А такива неща винаги провокират обсъждания.
“Комерсант“ припомня, че през септември 2018 г. бившият вицегубернатор на Воронеж Юрий Агибалов излезе в пенсия, получавайки наведнъж 23 накуп 23 заплати , а след това се върна на работа. Това предизвика скандал, намеси се прокуратурата, в резултат на което Агибалов се оттегли от държавна служба.