Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пазарът на полупроводници се готви за нов удар заради войната в Украйна

20 май 2022, 14:38 часа • 4717 прочитания

На фона на изтеглянето на украинските войници от Мариупол, които предават контрола над града на руските сили, е време за оценяване на последствията. Един от факторите, останали до голяма степен неизследвани до този момент, е ефектът върху производството на инертни газове, пише Bloomberg.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Заводът Азовстал – обсаденият завод за стомана в Мариупол, е едно от малкото съоръжения в света, способни да произвеждат материалите, необходими за рентабилно производство на инертни газове като неон, криптон, ксенон и хелий – от решаващо значение за глобалното производство. Към момента е необходима оценка на удара върху веригата на доставки, за да се разработят алтернативни източници.

Неонът е ключов за производството на полупроводници. Газът е страничен продукт от производството на стомана и търговски е жизнеспособен само когато се произвежда в значителни количества в много големи стоманодобивни заводи като Азовстал. След това производители като Ingas (свързан с Мариупол) и Cryoin в Одеса могат да извадят неона от въздуха и да го направят достъпен за употреба. Имайки се предвид, че производството и на двете компании сега е преустановено за неопределено време, анализаторите се тревожат за доставките на неон и други газове, като предизвикателствата са особено големи за западните производители.

Голям проблем е, че пазарът на инертни газове остава зависим от шепа специалисти – компании като Lindе, Air Liquide и Air Products and Chemicals, които предпочитат да се ангажират с поверителни дългосрочни договори. Липсата на прозрачност пречи на развитието на спот пазара, на който недоговорените количества могат да се продават на текущи пазарни цени, и обезкуражава разкриването на реалните цени. 

Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)

Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун

Тъй като никой не може да бъде сигурен в текущите цени, е трудно да се прецени какви количества инертен газ има. До избухването на войната в Украйна през 2014 г. страната осигуряваше 90-процентен дял от глобалните доставки на неон. По-голяма част от тях идваха от Мариупол и се насочваха към западните пазари. 

Несигурността около доставките на хелий, друг инертен газ, необходим за производството на полупроводници, също нараства.

Хелият се получава или от естествени земни находища, или при извличането като страничен продукт при процеса на втечняване на газ. Въпреки че производството е по-диверсифицирано - САЩ, Катар и Алжир се считат за едни от най-големите производители, пазарът на хелий страда от значителна непрозрачност на цените.

Тъй като проблемите на пазара на инертни газове предшестват войната в Украйна, е трудно да не се обвини пазарната структура за настоящите обстоятелства. Понякога натискът е точно това, което е необходимо, за да се насърчи прозрачността.

Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.

Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес