Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Павел Чернев: Референдумът в Крим беше законен, с два въпроса

20 март 2014, 11:34 часа • 19829 прочитания

Проблеми от организационно естество и от правна гледна точка с референдума в Крим нямаше. Това заяви бившият депутат на „Атака” и наблюдател на плебисцита на Кримския полуостров Павел Чернев.

Чернев добави, че освен него е имало и много други наблюдатели, включително европейски депутати, макар че официална мисия на ОССЕ нямаше. Той поясни, че който е искал, е показвал как е гласувал преди да пусне бюлетината в урната, а който не е искал, я е сгъвал и нищо не се е виждало. На въпрос дали е било правилно урните да са прозрачни, националистът отговори „ами какви бяха при Оранжевата революция”. И в България са прозрачни урните, добави той пред Нова телевизия.

Политикът уточни, че референдумът в Крим всъщност е съдържал два въпроса. Първият е дали съответният гласоподавател иска да е с Русия, а вторият – дали иска да се върне положението на конституцията от 1992 година, при което Крим има автономия в границите с Украйна. Вторият въпрос представлява формалното „не” на присъединяването към Русия, обясни Чернев.

Според националиста точно заради прецедента с Косово сега всеки национално отговорен политик трябва да подкрепи Русия. Майданците прекаляват, бият журналисти, що за политика водят, добави той.

Чернев подчерта, че думите на Сергей Станишев за референдум в Кърджали „са страшна изцепка”. Когато аз скъсах знамето на Косово в парламента след признаването им, Станишев защо не се притесни, Гергана Паси защо не се притесни? Тогава Станишев нищо не каза, подчерта Чернев.

Сега не чуваме доводите, че сме в НАТО, "ама как ще стане това"… Сега тези доводи не ги чуваме. Що за двойни стандарти – ами и днес сме в НАТО и днес сме в Евросъюза”, каза нациооналистът. Той коментира позицията на българското правителство, че руските войски трябва да се изтеглят от Крим, като посъветва външния министър Кристиан Вигенин да се загрижи повече за българското малцинство в Одеса „на фона на безумието, което майданците провеждат като политика”, за което даде пример, като припомни за забраната за използване на малцинствените езици, въведена от новата власт в Киев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес