Ако методологията за разширяване бъде ревизирана и Съюзът напредне в собствената си реорганизация, преговорите със Северна Македония могат да започнат много бързо и френският президент Еманюел Макрон да реши да превърне срещата на върха в Загреб в успех през май. Това заяви Стефан Сежурне, френски евродепутат от партията на френския президент Макрон, в интервю за МИА, цитирано от БГНЕС.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Той казва, че е наясно, че Северна Македония е постигнала напредък, за да премине към следващата фаза на европейската интеграция - откриване на преговори със Съюза, но също така е наясно, че представата за Франция от кандидатите и страните членки на ЕС е нарушена от отрицателното решение.
„Трябва да припомним, че Франция и френските членове на Европейския парламент никога не са имали намерение да променят или нарушават политическия проект за разширяване на Европейския съюз. Наясно сме, че Северна Македония постигна напредък в напредъка на преговорите за присъединяване към ЕС. Особено визирам реформите в съдебната система досега, мерките в полза на по-голяма прозрачност или промяната на името й. Тези усилия също свидетелстват за привлекателността на Европейския съюз и можем да се гордеем с това“.
„Ветото на президента Еманюел Макрон за начало на преговорите за присъединяване не трябва да предизвиква негодувание сред македонците. Това в никакъв случай не е жест срещу страната. Франция смята, че разширяването на Съюза не трябва да се извършва в негова вреда, което би довело до институционална блокада. Допълването на съвета на Съюза с две места в настоящата ситуация само ще усложни работата. Повече от всякога се нуждаем от отговорна и ефективна Европа“, допълни той.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Относно вероятността за нарушения имидж на Франция Сежурне отговори утвърдително.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
„Това е вярно и съжалявам за него, но не сме сами - Дания и Холандия също изразиха сдържаност за зелена светлина на Европейския съвет през октомври 2019 г. Това е обща позиция, която е в интерес на засегнатите народи. Трябва да се реформирате, преди да искате да сте отворени за другите. Това е в интерес и в посока на устойчивостта на Съюза. Трябва да се разбере, че е застрашена достоверността на европейското послание“.
„Действащата днес процедура на преговори е твърде трудна, твърде непрозрачна, твърде сложна. Тя трябва да бъде опростена, трябва да се говори със съответните държави. По този начин можем да избегнем ненужното разочарование в страни, които искат да се присъединят към нас. Тази промяна в методологията може да бъде обсъдена и в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, чийто принцип току-що беше одобрен от мнозинството по време на последната пленарна сесия на ЕП в Страсбург (януари 2020 г.), продължи евродепутатът.
Той е и позитивно настроен относно вероятността за започване на преговори преди срещата на върха в Загреб.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
„Ако преразгледаме нашата методология, ако продължим напред със собствената си реорганизация, всичко е възможно. Преговорите могат да започнат много бързо. Президентът на републиката реши да превърне (срещата на върха) в Загреб в успех през май. Ние не блокираме разширяването, просто искаме да сме сигурни, че Европейският съюз е готов“.