Франция и Великобритания апелираха за помощ от останалите страни от Европейския съюз за решаване на имигрантската криза в Кале.
През последните дни нелегални имигранти се опитаха многократно да преминат през „Евротунела“ от френския град под Ламанша, за да достигнат британския бряг. От юни досега при такива опити загинаха десет души, а броят на имигрантите, проникнали на Острова, се увеличи с 20 на сто, припомня Франс прес, предаде БНР.
Кризата предизвика остри публични дебати във Великобритания и Франция, като най-много критики отнесе британският премиер. Опозицията в Лондон упрекна Дейвид Камерън, че е подценил проблема и поиска компенсации от Париж заради загубите на британските превозвачи, вследствие на транспортния хаос в Кале. Председателят на френския Сенат Жерар Ларше поиска от британците съдействие за възстановяване на региона на Кале, който търпи икономически загуби заради нежеланите пришълци.
В отговор, късно снощи, министрите на вътрешните работи на двете държави - Бернар Казньов и Тереза Мей, излязоха с обща позиция в две от най-четените издания - Journal du Dimancheи Sunday Telegraph в която поискаха от Гърция, Италия и другите европейски държави да поемат отговорност за спиране на човешкия поток от Африка.
От своя страна Париж и Лондон отделят милиони евро за укрепване на загражденията, нови камери, инфрачервени детектори и стотици полицаи и гардове при евротунела. Британското правителство готви и друга мярка, за да намали привлекателността на Обединеното кралство. То ще намали помощите за имигрантите, които не са успели да получат формално убежище в страната. Към момента те са около 14 хиляди, а парите, които получават, достигат до 36 паунда седмично на човек.
Същевременно вестник Die Welt публикува данни, че Германия е приела от началото на годината над 300 хиляди кандидати за убежище. Изданието се позовава на данни, изнесени от министрите на вътрешните работи на 16-те германски провинции. Споменатата бройка далеч надхвърля данните на Федералната служба по проблемите на миграцията и бежанците, която съобщи за регистрирани 258 хиляди молби за убежище. Властите в Германия очакват до края на годината молбите за убежище да достигнат половин милион.