Различни реалности – това ще си помисли всеки, който сравни реакциите на украинския президент Володимир (Владимир) Зеленски и руския държавен глава Владимир Путин по отношение на статута на Донецк и Луганск.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Вселената на Путин
Снощи (21 февруари) Путин призна независимост за Донецк и Луганск. Това се случи след като преди по-малко от седмица говорителят на Путин – Дмитрий Песков, обясни как руският президент няма да направи това и че такова действие би било в нарушение на Минските договорености.
Как оправда Путин действията си? ТАСС представи основните акценти в речта му:
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Признанието на Донецк и Луганск било закъсняло от дълго време решение. "От тези, които завзеха и държат властта в Киев, изискваме незабавно прекратяване на военните действия. В противен случай цялата отговорност за евентуалното продължаване на кръвопролития ще бъде изцяло на съвестта на режима, управляващ на територията на Украйна", предупреди Путин. Думите са показателни – руският държавен глава говори и намеква силно по адрес на официалната власт в Украйна като за узурпатор. Този език се появи особено силно публично след като Виктор Янукович беше свален от власт при бурните протести, станали известни като Майдана.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Същевременно Путин каза и, че Русия "прави всичко, за да запази териториалната цялост на Украйна", като се бори и за спазването на Минските споразумения. Впечатляващо е как руският държавен глава счита, че "Украйна е изцяло създадена от Болшевишка комунистическа Русия", включително за сметка на исторически руски територии. Според Путин, сега в Украйна рушат паметници на Ленин, който е архитект на създаването на страната: "Готови сме да покажем какво означава истинска декомунизация за Украйна". Руският президент счита и, че откакто СССР се е разпаднал, Русия винаги е била честна в отношенията си с Украйна, но властта в Киев била арогантна, а корупцията разяжда Украйна и сегашното правителство "води Украйна към пълен отказ от суверенитет". "Украйна не е дори протекторат, а е чужда колония с кукли на конци начело", заяви Путин.
Руският държавен глава счита и, че е въпрос на време Украйна да влезе в НАТО и когато това стане, Украйна ще е плацдарм за атака на НАТО срещу Русия. Освен това, не била празна заплахата на Украйна да създаде собствено ядрено оръжие (бел. ред. – Украйна имаше такова след разпада на СССР и се отказа от него в замяна на гаранции за сигурността си, включително от Русия). Затова и Русия предложила на САЩ и ЕС договор с гаранции за сигурност, с основно искане НАТО да не се разширява на изток – ПОДРОБНОСТИ ТУК! Путин подчерта: Няма отговор, затова Русия има пълното право да предприеме ответни мерки и да гарантира безопасността си. "Така и ще постъпим", заяви руският президент. И обясни как през 2000 година тогавашният американски президент Бил Клинтън реагирал "много резервирано" на въпрос на Путин дали НАТО ще приеме Русия. Русия никога няма да влезе в НАТО, защото САЩ не се нуждаят от "толкова голяма, независима държава като Русия".
Какви са най-важните параметри за независимостта (ТАСС):
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
1. Охраната на границите на новите "републики" ще е съвместна, т.е. с руско участие. Ще има значи "руски миротворци": 100 000 - 150 000.
2. Ще се защитава "етническата, езиковата, културната и религиозна самобитност" – разбирай руската.
3. Русия ще предприеме мерки за поддръжката на банковата система в Донецк и Луганск, защото там се плаща с рубли.
Гаранцията за охрана изглежда вече почна да се изпълнява, след като в Twitter се появиха видеа как танкове и военни превозни средства влизат в Донецк.
During Putin's speech in Donetsk , tanks and buses with military entered. pic.twitter.com/yGQG1Qt5ug
— ZOKA (@200_zoka) February 21, 2022
Отговорът на Зеленски
Накратко, украинският президент беше категоричен – искаме мир, но няма да отстъпим земята си на Русия. Той го каза след извънреден национален съвет за сигурност. Зеленски обвини Русия, че е нарушила териториалната цялост на Украйна и каза, че това може да означава, че Москва слага точка на мирните преговори в рамките на Минските споразумения, които целят на сложат край на конфликта в Източна Украйна.
"Ангажирани сме с мирния и дипломатически път. Само него ще следваме", каза Зеленски и добави: "Но ние сме на собствената си земя и не се страхуваме от нищо и от никого, на никого нищо не дължим, и на никого нищо няма да дадем".
Той призова за спешна среща на лидерите на Украйна, Русия, Германия и Франция, като призова съюзниците на Киев да предприемат мерки срещу Русия. "Очакваме категорични и ефективни стъпки на подкрепа от нашите партньори", каза Зеленски, цитиран от БТА и допълни: "Много е важно да видим кой ни е истински приятел и партньор, а кой ще продължи да плаши Руската федерация с думи".
След действията на Путин, на дневен ред отново тръгнаха предположения откъде Русия може да нахлуе в Украйна.
Логична опция изглежда Беларус – защото там има руски сили на учение, още от 19 февруари започнаха ракетни стрелби. В Беларус са разположени 30 000 руски военни, като освен ракетни установки там има изтребители Су-35 и Су-25. Според Майкъл Кофман, цитиран от BBC експерт, ако Путин иска да овладее Украйна и да смени законното правителство там, удар от Беларус изглежда логична опция. Основна цел тогава ще бъде Киев.
Според Бен Бари, експерт от Международния институт за стратегически учения, руски удар откъм Крим е почти неизбежен при решение на Путин да атакува. Това би позволило на руските войски да обкръжат украинската армия. Още: С какво ще се отбранява Украйна, ако Русия нападне - сравнение на въоръжението на двете страни