Пред парламента в Стокхолм двама мъже изгориха Корана на протест, подобен на предишните, които предизвикаха напрежение между Швеция и страните от Близкия изток, предаде АФП.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Салван Момика и Салван Наджем ритаха и тъпчеха мюсюлманската свещена книга, подпалвайки страници, преди да я затворят с трясък, както направиха на протест пред главната джамия в Стокхолм в края на миналия месец, предизвиквайки възмущение и осъждане в целия Близък изток.
Подобен протест беше организиран пред посолството на Ирак в Стокхолм на 20 юли, където те стъпкаха религиозното четиво, без да го изгорят.
Още: И в Копенхаген изгориха копие на Корана
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Искат забрана на Корана в Швеция
Шведската полиция даде разрешение за протеста на участниците в кампанията, които се надяват Корана да бъде забранен в страната, според местните медии.
„Ще го горя много пъти, докато не го забраните“, каза организаторът Салван Наджем.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Предишни протести, включващи оскверняване на Корана, обтегнаха отношенията между Швеция и Близкия изток.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Полицията по-рано подчерта, че дава разрешения само на хора за провеждане на публични събирания, а не за дейностите, извършвани по време на събитията.
И двата предишни протеста доведоха до широко възмущение и осъждане.
Ердоган разгневен
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, чиято подкрепа е от решаващо значение за кандидатурата на Швеция за присъединяване към отбранителния съюз на НАТО, изрази дълбок гняв от изгарянето на Корана.
Още: "Гнусно нападение": Турция осъди изгарянето на Корана в Швеция
Швеция нареди на 15 държавни органи, включително въоръжените сили, няколко правоприлагащи агенции и данъчната служба, да засилят усилията за борба с тероризма.
Съседната на Швеция Дания заяви, че ще проучи правни средства за спиране на протести, включващи изгаряне на свещени текстове, позовавайки се на опасения за сигурността след реакцията на инциденти, при които Коранът беше осквернен в страната.
Подобен процес вече е в ход в Швеция, каза шведският премиер Улф Кристерсон, като отбеляза, че страната му е в „най-сериозната ситуация със сигурността след Втората световна война“.
„Тук у дома знаем, че държавите, държавните действащи лица и отделните лица могат да се възползват от ситуацията“, каза Кристерсон в публикация в Instagram.
Привикват посланици
Шведски и датски пратеници бяха привикани в множество близкоизточни нации.
Саудитска Арабия и Ирак призоваха за среща на базираната в Джеда Организация за ислямско сътрудничество (OIC) за разглеждане на оскверняването на Корана както в Швеция, така и в Дания.
Шведският външен министър Тобиас Билстрьом каза, че е бил в контакт с няколко свои колеги от 57-те държави-членки на организацията преди срещата и е изпратил писмо до всички членове.
Той заяви, че ги е информирал за процеса на издаване на разрешения за публични събирания в Швеция и че полицията взема такива решения независимо.
Билстрьом също повтори, че "шведското правителство е било много ясно в отхвърлянето си на ислямофобските действия, извършвани от лица по време на демонстрации в Швеция".