Военният пенсионер и автор на Телеграм-канала "Титушки в Краснодаре" Виталий Вотановски, който установи местонахождението на 1400 гробове на убитите във войната в Украйна руски наемници, напусна Русия. Това стана след намеци от страна на силовиците за образуване на наказателни дела срещу него.
По-рано Вотановски беше активист от щаба на Алексей Навални и участва в акции на опозицията. Телеграм-каналът му е създаден през 2018 година и в него той публикува снимки и лични данни на силовиците, участвали в провокации и преследвания срещу политически активисти.
В първия ден на нахлуването на Русия в Украйна Вотановски заедно с десетки краснодарци излезе на протест и беше задържан, заради надпис: "Не на войната!". По това време все още не беше в сила законът за дискредитиране на руската армия и затова той беше задържан за 20 дни в ареста.
След като Вотановски започва да ходи по гробищата и да снима гробовете на загиналите в Украйна военни и наемници, той отново се сблъсква с вниманието на полицията и получава телефонни заплахи. През октомври 2022 г. е глобен заради сътрудничество с нежелана организация след репост на статия на проекта Bellingcat.
Първият опит да се образува наказателно дело за "дискредитиране" на армията е през есента на миналата година, но Следственият комитет отказва да образува дело. Нова проверка по подозрение в престъпление, особено след установяването на гробището на ЧВК "Вагнер", би могла да приключи с арест.
Той е бил привикан в полицията на 14 февруари, където му били показани скрийншотове от телеграм-канала му, определени като "нежелателни". Вотановски е предупреден, че срещу него ще бъде образувано наказателно дело за участие в дейността на "нежелани" организации в Русия.
Според Вотановски на властите им е по-лесно да го изгонят от страната, отколкото да водят дело срещу него.
"Отношението на полицията към активистите е по-различно. В моя случай те имаха представа с каква личност ще им се наложи да се занимават. В продължение на няколко години установявам незаконните действия на силовиците, при това с имената им. Те разбират, че в отговор на наказателно дело биха могли да получат "информационна тухла", коментира Вотановски за "Кавказ. реалии".
Веднага след разпита на 14 февруари той подава заявление за задграничен паспорт, който е трябвало да получи на 21 март, но тогава не отива, тъй като помага на роднини за убит вагнеровец да намерят гроба му. Когато отива на 24 март - паспортът го няма. Оказва се, че документът е при началника, но от ФСБ е получена забрана да му се даде. В крайна сметка Вотановски получава паспорта си на 29 март с препоръката по-бързо да се махне от страната.
Той избира да емигрира в Армения, но без да иска политическо убежище. Възнамерява да се прехвърли в Нидерландия или Германия.
По думите му това, че се намира извън страната няма да му попречи да води дейността си на активист.
"Искам да се върна у дома, но ще мога да го направя само, когато тези, които завзеха властта в Русия бъдат признати за престъпници", казва още Вотановски.
Виталий Вотановски е публикувал стотици снимки на гробове на руски военни, за чиято смърт не е съобщено официално. Откритите от него погребения са извършени в гробищата на Анапа, Краснодар, Кримск, Туапсе, Каневска, Ленинградска област, а също и в Адигея.
По негова информация на гробището в Бакинска за последните два месеца са се появили стотици нови гробове.
"Този ваш герой изгори майка си и сестра си" - как в Русия погребват вагнеровците (ВИДЕО)