2,5% от постоянно пребиваващите в Турция са имигранти, като най-голям е делът на произхождащите от България, сочи статистиката на ООН за 2013 г. Това, разбира се, се дължи най-вече на българите от турски етнически произход, много от които имат двойно гражданство.
Руските имигранти имат най-голям дял сред имиграционния поток в много от европейските държави, в това число и в България. Сред тези страни са още Финландия, Естония, Латвия, Литва, Беларус, Украйна и Молдова.
В някои от тези държави руснаците се местят да живеят за постоянно, но без да са обвързани етнически с избраната от тях дестинация, каквото е положението с България. Докато в повечето от тези държави традиционно има голям процент руско малцинство.
Съвсем очаквано, най-голям е делът на турските имигранти в Германия и Нидерландия, а на британските – в Ирландия и Кипър.
Мигрантите от Босна и Херцеговина преобладават в някои от съседните балкански страни – в Хърватия, Сърбия и Словения, като в западната ни съседка имигрират най-често босненски сърби.
Най-голям е делът на румънците сред имигрантите в Испания, Италия и Унгария. Докато Испания и Италия са предпочитани от северните ни съседи заради по-високия жизнен стандарт, то тези в Унгария най-често идват от региона на Трансилвания и част от Карпатите, където е съсредоточено унгарското малцинство.
Сред преместилите се да живеят в Русия, Чехия и Полша преобладават украинците. Русия е предпочитана дестинация от рускоговорящите украинци, а Полша и Чехия – от говорещите близкия до полския украински език.
В Швейцария и Австрия, където немският език е официален, преобладават имигрантите от Германия. Поляците заемат водещия дял сред имигрантите в Исландия и Норвегия.
Автор: Теодор Спасов