Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Остри критики срещу Макрон: С приема на Бин Салман заменя човешките права за петрол

28 юли 2022, 13:57 часа • 5655 прочитания

Организации за защита правата на човека се възмутиха от решението на френския президент Еманюел Макрон да приеме Мохамед бин Салман за разговори в Париж. Това ще се случи по време на първото посещение на саудитския престолонаследник в Европа след жестокото убийство на журналиста Джамал Хашоги преди близо четири години.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Принц Мохамед, който е фактическият владетел на втория по големина производител на петрол в света, пристигна на летище Орли в сряда вечерта след престой в Гърция и беше посрещнат от френския министър на финансите Бруно Льо Мер, съобщават френските медии.

Той ще бъде посрещнат в Елисейския дворец в четвъртък за работна вечеря, на която се очаква Макрон да го помоли да увеличи производството на петрол в Саудитска Арабия. Това става на фона на нарастващата загриженост на Запада за недостига на енергия през зимата след нахлуването на Русия в Украйна.

Посещението бележи още една стъпка в реабилитацията на принц Мохамед след убийството на Хашоги в саудитското консулство в Истанбул през 2018 г., което разследване на ООН определи като "извънсъдебно убийство, за което е отговорна Саудитска Арабия". Разузнавателните служби на САЩ твърдят, че Бин Салман е одобрил операцията, а Рияд отрича всякакво участие.

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Макрон не е единственият западен лидер, който се среща с принц Мохамед това лято. Президентът на САЩ Джо Байдън пътува до Саудитска Арабия по-рано през месеца и поздрави престолонаследника. Макрон посети кралството за разговори с него през декември миналата година, а британският президент Борис Джонсън го последва през март, припомня „Гардиън“.

Групите за защита на правата на човека изразиха силни критики към Макрон за домакинството на саудитския принц. Посещението на принц Мохамед във Франция и пътуването на Байдън до Саудитска Арабия "не променят факта, че Мохамед не е нищо друго освен убиец", заяви Агнес Каламар. Тя е генерален секретар на „Амнести Интернешънъл“.

Каламар, която по време на убийството на Хашоги беше специален докладчик на ООН за извънсъдебните екзекуции и ръководеше независимото разследване, заяви пред агенция „Франс прес“, че е "дълбоко разтревожена от посещението на принца във Франция.

Приемането на престолонаследника от световните лидери беше "още по-шокиращо, като се има предвид, че много от тях тогава изразиха отвращение и ангажимент да не го връщат в международната общност", добави тя, като осъди "двойните стандарти" и "ценностите, които се заличават пред загрижеността за нарастващата цена на петрола".

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва

Ръководителят на Human Rights Watch във Франция Бенедикт Жанеро написа в Twitter, че Бин Салман "очевидно може да разчита на Еманюел Макрон да го реабилитира на международната сцена въпреки жестокото убийство на Джамал Хашоги, безмилостното потискане на всякаква критика от страна на саудитските власти и военните престъпления в Йемен".

Жюлиен Байу - ръководител на опозиционната Зелена партия (EELV), заяви, че е "шокиран", че Франция напълно изоставя идеята за защита на правата на човека по света. „Еманюел Макрон е принуден да разпъне червения килим, защото имаме нужда от петрол. Зависимостта от изкопаемите горива означава, че продаваме принципите си евтино", каза той.

Две неправителствени организации - базираната в САЩ "Демокрация за арабския свят сега" (Dawn), която Хашоги основа през 2018 г., и швейцарската група Trial International в четвъртък подадоха в Париж съвместна официална жалба срещу принц Мохамед за "съучастие в изтезания".

Кампанията е подадена в рамките на универсалната юрисдикция, която позволява на държавата да съди престъпления срещу човечеството, военни престъпления и актове на изтезания, извършени извън нейната територия. Неправителствените организации твърдят, че като престолонаследник принц Мохамед не се ползва с дипломатически имунитет. "Като страна по конвенциите срещу изтезанията и насилствените изчезвания, Франция е длъжна да разследва заподозрян като Бин Салман, ако той се намира на френска територия", заяви изпълнителният директор на Dawn Сара Леа Уитсън, цитирана от Le Monde.

Абдула Алауд - директор на Dawn за региона на Персийския залив, каза пред радио FranceInfo, че посещението на принц Мохамед във Франция е било "срамно". „Смятаме, че той се опитва да изчисти престъпленията си. Той е нестабилен диктатор и да вървиш ръка за ръка с него, е непочтено".

Правни експерти заявиха, че е малко вероятно принц Мохамед да бъде призован по време на престоя си, тъй като обикновено минават седмици, преди да бъде назначен съдия-следовател. Престолонаследникът обаче може да бъде възпрян от завръщането си във Франция от тази жалба, заяви адвокат на неправителствените организации.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес