Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) приключи днес годишната си конференция в полския град Лодз с признание, че блокирането на работата ѝ от Русия я поставя в задънена улица и повдига въпроси за нейното бъдеще, съобщи Франс прес.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
"Трябва да намерим решения, които да поддържат активността на организацията", призна полският министър на външните работи Збигнев Рау. Страната му е ротационен председател на организацията през 2022 г., а повечето предложения за нейната работа бяха блокирани от Русия, предаде БТА.
Рау направи изказването си на закриването на годишната конференцията на организацията, която обединява 57 държави от три континента, представлявани от техните външни министри. ОССЕ е създадена в разгара на Студената война с цел да подобри отношенията между Запада и Изтока. "Основната идея как да функционира организацията беше възпрепятствана от руската агресия в Украйна", добави той и подчерта, че тази година е била най-трудната в историята на ОССЕ.
След началото на войната в Украйна Москва блокира подновяването на постоянната мисия на организацията в страната, както и удължаването на друга мисия, която следи от 2014 г. конфликта между Киев и проруските сепаратисти в източната ѝ част.
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
Още за случващото се в Украйна – четете тук
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Русия блокира също така приемането на бюджета на ОССЕ и избора на ръководни органи, за да "внесе хаос и парализа", смята Рау. Той нарече ситуацията "изключително трудна и непредвидима". "Открихме начини да поддържаме жива организацията, но тези мерки са с временен характер", призна той.
Полският министър заяви също, че в рамките на срещата не е била приета нито една обща декларация заради липса на единодушие, което е основен принцип за функциониране на ОССЕ.
Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи подчерта, че ОССЕ "трябва да постигне единодушие да промени правилото за единодушие". Страната му е следващият ротационен председател през 2023 г.
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
"За съжаление не съществува правна основа, която позволява изключването на държава членка или промяна на правилата за функциониране", коментира Османи искането на Украйна за изключване на Русия от ОССЕ.