Унгарският министър-председател Виктор Орбан предупреди, че Будапеща може да гласува налагането на вето на първия многогодишен бюджетен план след напускането на Великобритания, който обещава получените пари да бъдат обвързани с демократичните стандарти като правото на закона.
Още: Най-важните предимства на френските изтребители Mirage: Украински анализ
Още: Сняг и лед блокираха следпразничните полети в Европа
Предложеният бюджет за малко повече от 1.2 трилиона евро за периода от 2021 до 2027 г., бе представен в сряда от Европейската комисия след месеци на трудни консултации с 27-те страни, които ще останат в ЕС, след като Великобритания напусне.
"Трябва да има единодушие, така че унгарците не трябва да се притесняват", заяви по време на радио интервю в Будапеща Орбан.
"Докато унгарците не дават зелена светлина, няма да има бюджет", добави той.
Още: След разлива от руски петролни танкери: Откриха още мъртви животни в Черно море
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 06.01.25 - Украйна започна нови контраатаки в Курск
"Не подкрепям европейски бюджет, който се захранва от земеделско производство или научноизследователска и изобретателска дейност или регионално развитие, и го изразходва за подхранване на страни, които са се възползвали от мигрантите", каза Орбан.
На предложението се гледа като на начин да се възпрат страните членки на ЕС като Унгария, които Брюксел многократно критикува заради нарушаването на демократичните стандарти. Полша дори е изправена пред безпрецедентни санкции заради съдебните реформи.
Още: Известен сръбски наемник, биещ се за Путин в Курск, е убит
Още: Русия нанесе удари с "Шахед" по Суми, но в Торецк руснаците се покриха
Механизмът ще позволи на ЕС "да преустанови, намали или ограничи достъпcj" до финансиране от бюджета, ако бъдат открити "недостатъци в правовия ред".
В гневен отговор четвъртък Будапеща каза, че ще се противопостави на всеки опит да се наложат условия за средствата, които получава от блока, предаде БГНЕС.
Предложената връзка означава, че финансирането от ЕС може да бъде използвано, за да "изнудва" държавите-членки, използвайки "субективни" критерии, каза унгарският външен министър Петер Сийярто.
Още: Засилване на противовъздушната отбрана: Ето това ще поиска Зеленски за Украйна в Германия
Още: Генерал на Кадиров за новата украинска изненада в Курск: Всичко ще е наред, молете се за нас (ВИДЕО)
Орбан настоя в петък, че унгарската съдебна система и стандартите за върховенство на закона са наред, това е станало ясно след разследване на Брюксел през 2013 г.
54-годишният премиер беше преизбран миналия месец за трети пореден мандат като премиер с убедително мнозинство от две трети от парламентарното мнозинство, което му дава свобода на законодателството за следващите четири години.
Обещавайки да изгради "старомоден" тип "християнска демокрация, вкоренена в европейската традиция", Орбан заяви, че тежките мерки срещу миграцията ще бъдат първите, които ще преминат през новия парламент, свикан на 8 май.
Така нареченият законодателен пакет "Спри Сорос" ще бъде насочен към неправителствени организации (НПО), подкрепяни от родения в Унгария милиардер Джордж Сорос, за когото Орбан отдавна е обвинил, че улеснява имиграцията в Европа.
Законите ще „изкарат на светло сенчестата армия (на Сорос)”, заяви Орбан.
Пакетът е заимстван от подобни закони в Русия и ще удържи данъците върху НПО, финансирани от чужбина, които "подкрепят" незаконната имиграция.
Според предложенията чужденците, които се смята, че подкрепят търсещите убежище може да не бъдат допускани да влизат в Унгария. А служителите на НПО няма да имат право да се доближават до граничните райони и организациите ще преминат "тестове за сигурност".
Изменението на конституцията за предотвратяване на миграцията, което беше опровергано от опозицията през 2016 г., също ще бъде повторно представено на парламента.