Унгария продължава да се противопоставя на налагането на глобален минимален корпоративен данък. Това заяви премиерът Виктор Орбан пред националното радио, цитиран от Reuters. Той изрази опасения, че подобна стъпка ще доведе до загуба на работни места в Унгария, която използва режима си с ниски данъци, за да привлече инвестиции.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Идеята за глобален минимален корпоративен данък е вторият от двата стълба на сделка, договорена през 2021 г. от 140 държави, с която ще се променят правилата на трансграничното данъчно облагане. Целта на инициативата е да се постави под контрол начинът, по който големите интернет компании отчитат печалбите си и плащат данъци.
Благодарение на ниската си корпоративна ставка от 9% и щедри държавни субсидии Унгария привлече големи инвестиции от германските автомобилостроители и азиатските производители на батерии.
"Това е увеличение на данъците, което, ако бъде приложено в Унгария, ще убие десетки хиляди работни места", заяви Орбан. "Този данъчен казус не е глобален, той попада под националната юрисдикция", добави той.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Унгария твърди, че одобрението на плана може да навреди на европейската икономика, но някои европейски служители предполагат, че Будапеща използва несъгласието си като разменна монета, за да получи достъп до милиарди блокирани фондове на ЕС за възстановяване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Европейската комисия одобри в сряда плана за възстановяване на Унгария след пандемията, но заяви, че тя няма да получи никакви плащания - на обща стойност 5,8 милиарда евро - докато не приложи реформи за укрепване на съдебната независимост и справяне с корупцията. ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ: ЕК препоръча замразяване на 13 млрд. евро за Унгария