Френските депутати от опозицията и сенатори заявиха, че е налице победа за демокрация в сряда, след като използваха малко известен член на конституцията в опит да предизвикат референдум за противоречивите планове на правителството за приватизация на летищата в Париж.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
В рядък случай на надпартийност, законодателите, вариращи в политическия спектър от крайнолеви до крайнодесни, се събраха на 9 април, за да предложат "референдум за народна инициатива“ (РНИ) за приватизацията на Aeroports de Paris, оператор на летищата „Шарл де Гол“, ’Орли“ и „Бурже“.
Това е първият път, когато опозиционните депутати се обединиха, за да се опитат да проведат референдум по даден въпрос, използвайки мярка, въведена от бившия президент Никола Саркози през 2008 г., за да засили демокрацията на участие.
Говорителят на социалистическата партия Борис Вало заяви в сряда пред телевизия France 2, че депутатите са решени да блокират "голяма стратегическа грешка, защото Aeroports de Paris не е просто обикновена компания".
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Референдумите са редки във Франция, като последният датира от 2005 г., когато избирателите отхвърлиха нова европейска конституция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Някои от "жълтите жилетки", протестиращи от пет месеца срещу социалното неравенство и това, което те виждат като неуспех на Франция да даде на обикновените граждани думата в законодателния процес, приветстваха този ход.
Референдум във Франция може да бъде задействан по предложение на законодателството с подкрепата на една пета от членовете на двете камари на парламента - 185 от 925 - и ако една десета от избирателите - 4,5 милиона гласоподаватели - подпишат онлайн петиция в подкрепа на това, предаде БГНЕС.
Процесът обаче е дълъг и съдържа няколко конституционни и парламентарни препятствия, които са действали като възпиращ фактор за законодателите в миналото.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
Общо 218 депутати, доста над необходимите 185, от 11 парламентарни групи, вариращи от членове на комунистическата партия до дясноцентристките републиканци, подписаха законопроекта за референдума във вторник.