Европейските държави трябва да спрат да връщат търсещи убежище чужденци в Унгария заради влошаващите се условия в страната, особено за деца, и твърденията за тормоз, призова ООН.
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас
Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа
Ситуацията, свързана с настаняването на търсещи убежище и други мигранти отдавна е смятана за бедствена, но се влоши допълнително след като миналия месец страната въведе нов закон за систематично затваряне на търсещи убежище чужденци във временни центрове.
Филипо Гранди – върховен комисар на ООН за бежанците, каза, че прехвърлянето на хора трябва да бъде спряно докато Унгария не приведе своята политика и практика в съответствие с европейското и международното право.
Дъблинският регламент, който цели предотвратяване на подаването на молби за убежище в няколко държави, изисква търсещите убежище да бъдат връщани в първата страна от ЕС, в която са влезли, и това се отнася също за Швейцария и Норвегия.
Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини
Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат
Агенцията на ООН за бежанците многократно предупреждава, че използването на физически бариери и рестриктивни политики не дават в Унгария достъп до убежище, гарантирано от международното право, предаде БГНЕС.
Откакто новият унгарски закон влезе в сила на 28 март, всички новопристигнали, включително деца, са „задържани на границата в товарни контейнери, заобиколени от високи огради с бодлива тел, за целия период от обработка на документите им”, съобщава Върховният комисариат на ООН за бежанците UNHCR.
Още: Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим
Още: Украйна има по-добър вариант от НАТО, а Путин няма да пречи? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Правителството съобщи, че 324 контейнера за настаняване са разположени на две отделни места, наречени „транзитни зони”, близо до оградата, която Унгария издигна през 2015 по протежение на 175-километровата си граница със Сърбия.
Унгария и преди систематично задържаше всички търсещи убежище, но преустанови тази практика през 2013 под натиска на Брюксел, ООН и Европейския съд.