Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН прие резолюция, че Русия налага милитаризация на Азовско и Черно море

18 декември 2018, 07:30 часа • 3241 прочитания

Общото събрание на ООН прие резолюцията, предложена от Украйна за милитаризация на Крим и водите на Азовско и Черно море. 66 страни гласуваха "за" документа, 19 гласуваха "против", а 72 се въздържаха, предаде БГНЕС.

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)

Резолюцията гласи, че "присъствието на руската армия в Крим противоречи на националния суверенитет, политическата независимост и териториалната цялост на Украйна". Петият параграф от оперативната част съдържа и осъждане към Русия заради изграждането на мост през Керченския пролив.

"Общото събрание също така осъжда нарастващото военно присъствие на Руската федерация в части от Черно море и Азовско море, както и ограниченията, наложени от Русия върху преминаването на чужди кораби в Азовско море", се казва в същия параграф.

Новината идва след като руското издание "Известия" публикува материал как Турция засилва военното си присъствие в Черно море. Деветата логистична база на турския флот ще бъде разположена в близост до големия черноморски град Трабзон. Предвижда се да бъдат разгърнати 400 военни и 200 цивилни служители за обслужване на фрегати и подводници. Въпреки че решението не е пряко свързано с неотдавнашната украинска провокация в Керченския пролив, тя е направена през 2014 година, вероятно повлияна от събитията в Крим, пише руското издание, цитирано от Агенция "Фокус".

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Руската медия посочва, че една от причините за политиката на Турция е нарастващата военна мощ на Русия в Черно море. В средата на 2016 година, в пика на руско-турската криза, опасенията на Турция за присъствието на Русия бяха изразени от турския президент Реджеп Ердоган, който се обърна към генералния секретар на НАТО и заяви: "Черно море е почти езеро в Русия. Ако не действаме сега, историята няма да ни прости".

Няколко фактора обаче принуждават Анкара да не участва в стратегията на НАТО за задържане на Русия в региона. Първо, икономическото сътрудничество с Русия става стратегическо и остава неполитизирано, за разлика от отношенията на Турция с западните страни. Второ, участието на Турция в конфликт с Русия от страна на НАТО може не само да превърне турските територии в приоритетна цел на руските ядрени сили, но и да доведе до редица конфликти по границите на Турция на Балканите и Кавказ с непредсказуеми последици за турската държавност. "Очевидно е, че Турция поддържа самостоятелна линия на поведение спрямо Русия, а западните страни са принудени да се съобразяват с това", пише в аналитичния материал на "Известия" и дава за пример сделката за ракетите C-400.

"Решението на Анкара да изгради логистична база близо до Трабзон има за цел да покаже на западните съюзници, че Турция няма намерение да напуска Черно море. Напротив, участието на страната във важни проекти, като например "Турски поток", предполага по-голямо внимание на ситуацията в региона. Запазването на военния паритет в морето оказва пряко влияние върху политическата ситуация в т.нар. Голямо Черноморие - Кавказ и Балканите. Развитието на военния потенциал, част от който ще бъде новата логистична база на турския флот, има за цел запазването на водещите военноморски сили на Турция в НАТО. Това означава, че Русия ще трябва да развива отношения с Турция, която многократно демонстрира своята положителна роля за намаляване на антируския настроение в Алианса, на основата на взаимно уважение. Необходимо е Русия да покаже, че засилването на военното присъствие не е насочено срещу жизнените интереси на Турция, а е логичен отговор на действията на НАТО в Черно море", заключва "Известия".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес