Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: Положението с човешките права в Беларус е катастрофално

05 юли 2023, 12:36 часа • 3188 прочитания

Положението с правата на човека в Беларус продължава да бъде тежко и се влошава, заяви във вторник специалният докладчик на ООН за страната.

Още: Кучето на Мая Санду изчезна заради фойерверки в новогодишната нощ

Още: За Мицкоски българите в Северна Македония били няколкостотин, а македонците в България - стотици хиляди

Анаис Марин предупреди Съвета по правата на човека на ООН, че режимът на беларуския президент Александър Лукашенко умишлено прочиства гражданското общество от последните гласове на несъгласните. "Положението остава катастрофално", подчерта тя. "За съжаление, то се влошава непрекъснато."

Марин, която е на този пост от пет години, припомни на Съвета, че преди две години е предупредила за "тоталитарния завой", предприет от Минск, за който свидетелства "незачитането на човешкия живот и достойнство" по време на репресиите срещу мирни демонстранти след фалшифицираните резултати от президентски избори през 2020 г.

В изявлението си тя съобщи, че над 1500 души все още са задържани по политически причини, като от 2020 г. насам средно на ден се извършват по 17 произволни ареста. "Имам основателни причини да смятам, че условията на задържане умишлено се утежняват за осъдените по политически причини, като те биват настанявани в дисциплинарни килии за незначителни нарушения на правилата в затвора", каза тя.

Още: Гърция се поучи от войната в Украйна: Ще развива ракетната си артилерия

Още: Руският газ и АЕЦ Запорожие: Икономическите битки между Русия и Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

ОЩЕ: ООН: Русия е екзекутирала без съд и присъда 77 цивилни в Украйна

Марин добави, че защитниците на правата на човека са подложени на постоянно преследване, а повече от 1600 "нежелани организации са били насилствено разпуснати, включително всички независими профсъюзи". "Това показва целенасочена политика на държавата за прочистване на гражданското пространство от последните му дисидентски елементи", продължи тя.

Марин заяви също, че независимите медии са били обявени за "екстремистки организации", а академичната свобода е била "систематично атакувана".

Началното и средното образование също са обект на "идеологически контрол", като децата "се обезкуражават да изразяват собственото си мнение" и са подложени на "заплахи и последствия" за инакомислие.

Още: Франция е в грипна епидемия

Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин

Съветът по правата на човека веднага даде думата на Беларус, за да отговори, но никой представител не присъстваше.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес