ООН заяви във вторник, че за помощи през 2021 г. ще са необходими 35 милиарда долара, тъй като пандемията оставя десетки милиони хора в криза и с риск от глад, предаде АФП.
Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана
Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия
Годишният глобален хуманитарен преглед на световната организация изчислява, че 235 милиона души по света ще се нуждаят от някаква форма на спешна помощ през следващата година - зашеметяващо 40-процентно увеличение през последната година.
"Увеличението възниква почти изцяло поради COVID-19," каза пред журналисти координаторът на ООН за спешна помощ Марк Лоукок.
Следващата година един от 33 души по света ще се нуждае от помощ, се посочва в доклада, като се подчертава, че ако всички те живеят в една държава, това ще бъде петата по големина държава в света.
Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.01.25 - Докъде стигна новата украинска офанзива в Курск
Годишният призив на агенции на ООН и други хуманитарни организации обикновено представя потискаща картина на нарастващите нужди, породени от конфликти, разселване, природни бедствия и климатични промени. Но сега, предупреждават от световната организация, пандемията от коронавирус, която уби повече от 1,45 милиона души по света, несъразмерно удари онези, "които вече живеят на ръба".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус
"Картината, която представяме, е най-мрачната и най-черната перспектива за хуманитарните нужди през предстоящия период, която някога сме очертавали", каза Лоукок.
Парите, поискани в апела, биха били достатъчни, за да помогнат на 160 милиона от най-уязвимите хора в 56 държави, каза ООН.
Камбаните бият тревога
Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)
Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците
За първи път от 90-те години насам крайната бедност ще се повиши, продължителността на живота ще намалее и годишният брой на смъртните случаи от ХИВ, туберкулоза и малария може потенциално да се удвои.
"Вероятно най-тревожното нещо ... е заплахата от връщане на глада, потенциално на много места", каза Лоукок.
Само с един действителен глад досега през 21-ви век - в Сомалия преди близо десетилетие - масовият глад изглежда е бил „оставен на сметището на историята“, каза той. Но сега, предупреди той, „червените светлини мигат и звънят алармените звънчета“.
До края на 2020 г. броят на хората с остра несигурност за прехрана може да набъбне до 270 милиона - 82% увеличение спрямо броя преди COVID-19.
Условията в Йемен, Буркина Фасо, Южен Судан и североизточна Нигерия показват, че вече са на прага на глада, докато редица други страни и региони, включително Афганистан и Сахел, също са "потенциално много уязвими", каза той.
"Ако преминем през 2021 г. без голям глад, това ще бъде значително постижение."
Апелът от вторник показва, че опустошената от войната Сирия и Йемен оглавяват списъка на страните, които се нуждаят най-много от хуманитарна помощ. ООН търси близо 6 милиарда долара, за да помогне на милиони сирийци в и извън страната, обзета от десетилетен конфликт. И иска близо 3,5 милиарда долара, за да помогне на близо 20 милиона йеменци, попаднали в най-тежката хуманитарна криза в света.
Най-мрачен момент
Други големи кризи, изискващи значителни средства, включват Демократична република Конго, Афганистан и Етиопия. Набирането на пълните 35 млрд. долара, необходими по време на глобална икономическа криза, може да бъде обезсърчаваща задача - сумата е повече от двойна от набраните до момента 17 млрд. долара тази година. Тази сума вече е рекордна, но все още далеч не достига почти 29 милиарда долара, поискани по време на призива през миналата година, дори преди пандемията да надигне глава.
"Кризата далеч не е приключила. Бюджетите за хуманитарна помощ са изправени пред ужасни дефицити, тъй като въздействието на глобалната пандемия продължава да се влошава", заяви шефът на ООН Антониу Гутериш в изявление.
"Заедно трябва да мобилизираме ресурси и да бъдем солидарни с хората в техния най-мрачен момент на нужда." Междувременно Лоукок настоя, че макар общата поискана сума в долари да изглежда висока, тя всъщност е малка в сравнение със сумите, които богатите страни изпомпват, за да спасят своите икономики.
"Това, което е заложено, е животът на огромен брой уязвими хора, а цената за опазване на живота им всъщност е много малка по отношение на всички други предизвикателства, пред които сме изправени."