България, Румъния и Хърватия отговарят на всички изисквания да получат пълноправно членство в Шенгенската зона за безвизово пътуване. Това заяви днес германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от "Ройтерс".
Още: Еврокомисар: Новите мита на Тръмп са неоправдани
Още: С цел спиране на миграцията през Беларус: Полша започва информационна кампания в чужбина (ВИДЕО)
"Шенген е едно от най-големите постижения на Европейския съюз и ние трябва да го пазим и развиваме. Това, между другото, означава да запълним останалите пропуски", каза той в Прага.
"Хърватия, Румъния и България покриват всички технически изисквания за пълноправно членство. Аз ще работя за това те да станат пълноправни членки", допълни Шолц.
Германия от няколко години поддържа подобна позиция, но държави като Нидерландия например настояват, че България първо трябва да покаже резултати в борбата с корупцията, включително свързани с граничния контрол и паспортните служби.
Още: Зеленски след новия удар по Кривой рог: Русия иска само война (СНИМКИ, ВИДЕО)
Още: Хърватия след приемането на еврото - растеж, потребление и инвестиции. Статистиката
На подобна позиция беше и Дания, но на 25 август зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев заяви, че Копенхаген вече ни подкрепя за Шенген.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Слага си толкова Dior, че се усеща от съседната стая: Тайните на Макрон в нова книга (СНИМКИ)
"Темата за присъединяване на България към Шенген е на дневен ред от над десетилетия. Страната ни изпълни критериите за присъединяване още през 2011 г. Готовността на нашата страна за членство в Шенген беше неколкократно потвърждавана и от Европейския парламент, и от Съвета на ЕС. Присъдеиняването ни се оказа не толкова технически, колкото политически въпрос", заяви Коджабашев.
По думите му - предстоящата реформа на Шенгенското пространство отново е поставила позамрялата тема за разширяването на Шенген, затова и амбицията на служебния кабинет е да се използва максимално тази отворена врата и страната ни, ако е възможно, в края на годината да стане пълноправен член. "България поддържа активен диалог с всички скептично настроени държави членки и действа проактивно", заяви Коджабашев.