Това, в което Русия превърна Донбас, е една територия на някакъв пост-апокалипсис. Това каза украинският журналист Денис Казански, самият той родом от Донецк, който след 2014 г., когато там започна руската агресия, бе принуден да се премести в Киев, но продължи да следи отблизо какво се случва в родния му регион.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Областта, в която днес е настанена окупационната руска армия, е една пустиня, каза той в интервю за „Украинская правда“.
Всеки, който е могъл, е избягал
Още: Руската пропаганда е за неудачниците, за хората, които не са могли да се реализират
След 2022 г. от местното население в Донецк са останали предимно жени, и то на средна, предпенсионна и още по-напреднала възраст. Мъжете масово са мобилизирани в руската армия, повечето принудително.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
И неслучайно местното население там създаде едно меме, което добре характеризира сегашния облик на тези територии: "ЖНР" - "Женска народна република" (иронична аналогия на сепаратистката ДНР – Донецка народна република), разказа Денис Казански.
Тази територия е преживяла хуманитарна катастрофа и продължава да я преживява и днес. Мястото, където руската армия воюва от 2022 г., е пустиня: градовете се превръщат в села, а селата изчезват напълно.
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Да направиш там животът невъзможен
Още: Ал Бано: Донбас винаги е бил руски, с удоволствие бих изнесъл там концерт
Териториите, които бяха завзети от Русия до 2022 г., се обезлюдяват, защото на всички е ясно, че там вече няма да има нормален живот - нито като част от Русия, нито като част от Украйна, колкото и тъжно да звучи, добавя Казански.
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва
Още преди военните действия от 2014 г. това беше депресивна зона с мини и миньори, но тогава тя все още можеше да бъде спасена. Сега този регион е превърнат в сива зона, откъдето всеки, който е могъл, е избягал, независимо от политическите си убеждения.
"В близко бъдеще не виждам абсолютно никакви фактори животът на тези територии да се промени и да има някакво подобрение. Това са тъмни територии, които умират", категоричен е журналистът.
Що се отнася до руската пропаганда – тя работи и там, по тези места. Основната й задача е да покаже, че всичко се "възстановява", че Русия ремонтира всичко разрушено, например в Мариупол. Но това е картина, която е напълно невярна, отбеляза журналистът. Защото има много къщи, които уж се строят наново, но като влезеш вътре, местните казват: "Покривът го свалиха и сега тече". Тоест тези "възстановителни работи" са замразени.
Още: Как Русия подготви и осъществи сепаратизма в Украйна (ВИДЕО)
Жилищата, които там се строят, не са предназначени за жителите на Мариупол, които са загубили домовете си, а за продажба. С други думи местните хора останаха без нищо. Но разбира се, нито един руски федерален телевизионен канал няма да ви каже това, заключава Казански. В най-добрия случай на местните хора им се изплащат мизерни компенсации, буквално копейки, които не стигат за нормални апартаменти.