Франция може да загуби 720 милиона евро в резултат на националната транспортна стачка. С такива прогнози излязоха експерти след първия ден от "битката на релсите", както френските вестници нарекоха транспортната стачка, започнала на 3 април, предаде БГНЕС.
Както съобщават от синдикатите, стачката ще продължи на интервали до 28 юни (през април стачните дати са: 3, 4, 8, 9, 13, 14, 18, 19, 23, 24, 28 и 29; през май : 3, 4, 8, 9, 13, 14, 18, 19, 23, 24, 28 и 29; през юни 2, 3, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 22, 23, 27 и 28). Железопътните работници, недоволни от предложения от държавата проект за реформи, възнамеряват да стачкуват през този период общо 36 дни, или два дни в седмицата. Според оценките на ръководството на Френската железопътна компания (SNCF) всеки ден стачката ще струва на държавата повече от 20 милиона евро.
Железопътният транспорт във Франция влезе в период на сериозни проблеми, тъй като започна вълна от стачки срещу трудовите реформи на президента Еманюел Макрон. Стартът на стачката бе наречен "черен вторник", но действието ще се разпространи в продължение на три месеца, засягайки два дни на всеки пет.
Персоналът на държавната железопътна компания SNCF е начело на стачката, но от протести ще бъдат засегнати също така енергийния сектор и сметосъбирането.
Размириците представляват най-голямото предизвикателство за Макрон от избирането му миналата година. Тъй като и четирите основни железопътни профсъюзи ще се включат в протеста, услугите ще бъдат драматично ограничени. Около 77% от машинистите на SNCF са в стачка, и 48% от целия персонал.
Пътниците ще могат да разчитат само на един от осемте високоскоростни TGV и само на един от всеки пет регионални влака. Линиите в Париж също ще бъдат засегнати и автобусните услуги ще бъдат претоварени. Някои гари бяха задръстени в очакване на няколкото налични влака, други бяха пусти.
Сайтът, който измерва автомобилния трафик около столицата, регистрира около 420 километра задръствания в час пик.
Обслужването по международните ж.п. направления ще бъде по-малко засегнато.. Eurostar разполага със 75% от влаковете, а услугите на Thalys за Белгия, Холандия и Германия са почти нормални, но няма услуги за Испания, Швейцария или Италия.
Служители на Air France, които искат увеличение на заплатите с 6%, са в четвъртия ден от индустриалните действия. Авиокомпанията обслужва 75% от полетите си.
Профсъюзите също призоваха всички събирачи на отпадъци да настояват за създаването на национална услуга за събиране на отпадъци и по-добри възможности за пенсиониране. Столицата, северната и източната част, заедно с Марсилия, могат да бъдат засегнати най-тежко.
Синдикатите в енергийния сектор също призоваха към стачки, за да поискат, между другото, прекратяване на либерализацията на енергийните пазари и преразглеждане на дерегулацията.
Хиляди студенти също така участват в стачките в знак на протест срещу утежняването на регламентите за влизане в университетите.