Топ дипломатът на ЕС представи официално предложението си за използване на неочакваните приходи от замразените руски активи в подкрепа на Украйна "в борбата ѝ за победа".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Как ще се разпределят парите?
90% от тези печалби ще бъдат разпределени чрез Европейския механизъм за мир, а останалите 10 % - чрез бюджета на ЕС. Това означава, че 9/10 от приходите ще са за оръжия за Украйна, ако всички държави членки приемат проекта на Борел.
Другата част, или 1/10, ще е за стимулиране на украинската отбранителна индустрия.
Today I presented a High Representative proposal for a Council decision to use the windfall revenues from Russian immobilised assets to support Ukraine in its fight to prevail.
90% will be allocated via the European Peace Facility and 10% via the EU budget.
1/2Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 20, 2024
Още: Украйна увеличава производството на оръжие, но има цял списък с ограничения
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Очаквам бързото му приемане от Съвета. Това ще покаже единството и ангажимента на ЕС да подкрепи Украйна и нейния народ", написа ръководителят на външната политика на блока в Twitter днес, 20 март.
Европейската комисия одобри предложенията за използване на постъпленията от замразени руски активи за Украйна, направени от Борел.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Лидерите на ЕС наскоро се споразумяха да стартират отбранителен фонд за Украйна в размер на 5 млрд. евро в рамките на Европейския механизъм за мир - основен инструмент на блока за финансиране на военните нужди на Киев: 5 милиарда евро: Илюзия ли е новата военна помощ от ЕС за Украйна?
Колко приходи се очакват от замразените руски активи?
Вече стана ясно, че Европейският съюз е подготвил законодателство, според което Украйна ще започне да получава печалбите от замразените руски държавни активи още през юли 2024 г.
Снимка: iStock
Според проектодокументите, с които се е запознала агенция Bloomberg, се предвижда прилагане на извънреден данък върху печалбите, генерирани от замразените резерви, с цел използване на приблизително 3 милиарда евро годишно за финансиране на доставките на оръжия за Украйна и стимулиране на отбранителната индустрия на страната. За всичко това обаче се изисква одобрението на всички 27 държави членки.
Още: Готов е законът, с който ЕС ще праща пари от замразени руски активи на Украйна
Активите на Руската централна банка на стойност около 260 млрд. евро, предимно под формата на ценни книжа и пари в брой, са обездвижени от държавите от Групата на седемте (Г-7), ЕС и Австралия. Повече от две трети от тях са блокирани в Европейския съюз.
70% от активите се съхраняват в белгийския централен депозитар на ценни книжа Euroclear. Това включва ресурси на стойност 190 млрд. евро - различни ценни книжа и парични средства от Руската централна банка. Миналата седмица Борел заяви, че тези активи могат да генерират печалби от 15 до 20 млрд. евро след данъчни плащания до 2027 г. - в зависимост от световните лихвени проценти.
Част от печалбите от замразените руски активи ще остават в централните депозитари на ценни книжа, които държат резервите, за да се покрият разходите за управление на активите и за справяне с всякакви рискове, включително потенциални ответни мерки от страна на Русия.
Според запознати обаче няколко държави членки не са склонни да подкрепят използването на средствата за оказване на военна подкрепа на Украйна - разделение, което рискува да забави напредъка. Politico писа за 3 страни - Унгария, Малта и Люксембург.
Още: Три страни от ЕС не искат печалбите от замразените руски активи да отидат за оръжия за Украйна