Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обсъждат правни рамки и механизми за създаването на трибунал за Русия

27 февруари 2023, 17:24 часа • 1187 прочитания

Европейската комисия и Европейския парламент искат създаването на специален трибунал, който да съди руския президент Путин и елита на Кремъл, какъвто бе случаят с лидерите на нацистка Германия след Втората световна война. Престъплението би било „агресия“, извършена срещу Украйна, но проектът не е лесен за изпълнение. Още повече, че Русия е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, който взима решенията си единодушно. Задачата може да бъде поверена на Общото събрание на ООН, разказва Euronews България.

"Резолюциите, гласувани от Общото събрание на ООН, нямат задължителен характер. Така че една резолюция би предложила повече легитимност на съда в зависимост от мнозинството, което я подкрепя. Колкото по-голямо е мнозинството, толкова по-голяма легитимност ще има съответната юрисдикция. Но да се задължи Русия да сътрудничи на съда: това е по-скоро политически въпрос, отколкото юридически", казва Вайос Кутрулис, професор по международно публично право.

Как да съберем доказателства за това престъпление на агресия, като се има предвид, че през юли ЕК обяви създаването на специален център с такава задача? 

Няма съмнение, че тази военна операция нарушава Хартата на ООН, но трудността произтича от това, че няма прецедент в събирането на доказателства за престъплението агресия. Ще бъде интересно да видим как центърът ще се справи с това, споделя още той.

ОЩЕ: Защо България се скри от Съвета на Европа при гласуването за трибунал срещу Путин?

Международният наказателен съд вече разследва твърдения за военни престъпления и геноцид в Украйна, но Русия, подобно на Съединените щати, не признава юрисдикцията на този съд.

„Съединените щати не са член на Римския статут, дал началото на Международния наказателен съд, но има много начини, по които могат да подкрепят работата му. Те включват широка дипломатическа подкрепа, залавяне и предаване на заподозрени за престъпления“, коментира Бет Ван Шаак – посланик на САЩ за глобално наказателно правосъдие.

САЩ също биха подкрепили създаването на специален трибунал, за който могат да се прилагат различни хипотези.

„Украйна може да сключи договор със Съвета на Европа, например, или потенциално дори с Европейския съюз за създаване на регионален орган. Самата тя може да създаде съд в рамките на своята правосъдна система, но след това да позволи публични международни органи, съдии и други експерти да заемат съответните позиции. Хибридни модели от този тип има по целия свят“, посочи Ван Шаак.

ОЩЕ: Нидерландия е готова да създаде специален трибунал за руските престъпления в Украйна

Според главния прокурор на Украйна, властите в Киев са регистрирали повече от 65 000 военни престъпления, включително екзекуции и изнасилвания, извършени от руски войници от началото на конфликта.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес