Няколко хиляди души се събраха в събота около зданието на посолството на Франция в латвийската столица, за да вземат участие в шествие против преминаването на училищата на националните малцинства на обучение на латвийски език. Колоната от протестиращи мина през зданието на посолствата на Германия и представителството на Европейската комисия в Рига, съобщава ТАСС.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Латвийският евродепутат и съпредседател на партията "Руски съюз на Латвия" Мирослав Митрофанов коментира за агенцията, че "в Европа знаят много малко за това, което се случва в такива малки стани като Латвия. В Брюксел през цялото време става въпрос за Brexit, за Ангела Меркел, за Еманюел Макрон, за всички тези вътрешни взаимоотношения, но за нашите проблеми се знае малко. Затова се надяваме картината от днешното шествие да попадне в европейските медии, и вече ще има подготвена информационна почва, за да може да разкажем на Европа за намеренията си да защитим правото си на образование на роден език", отбелязва Митрофанов.
В рамките на две от три четения парламентът на Латвия прие разработена от местното министерство на образованието и науката и утвърдена от правителството реформа, според която училищата на националните малцинства от 2020 г. ще преминат към преподаване по повечето предмети на латвийски език. Преподаване на руски език ще остане само за предмети като "руски език", "руска литература" и "свързани с културата и историята предмети". Очаква се реформата да започне на 1 септември 2019 година. За да влезе в сила реформата, трябва да мине през още едно обсъждане в парламента, а след това да бъде подписана от президента.
Намерението за реформата предизвика недоволство сред рускоезичните жители на Латвия, които съставляват около 40% от населението на страната.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Единственият официален държавен език в Латвия е латвийският, а руският се смята за чужд. От 1 април 2004 г. въпреки протестите, в републиката вече бе осъществена реформа в образованието в училищата с национални малцинства. В резултат бе въведена двуезична система на обучение – в горните класове на руските училища на руски език може да се преподават само 40% от предметите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)