Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство в НАТО. Това обяви ръководителят на военния алианс Йенс Столтенберг пред журналисти.
Още: Авторката на "Хари Потър" се намеси в транссексуален скандал в детската градина
Още: В името на Отца: Гръцката православна църква прави своя цифрова банка
Столтенберг заяви на брифинг, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще предаде кандидатурата на Швеция на турския парламент и ще "осигури ратификацията". Развръзката по въпроса дойде след среща при закрити врата между турския президент, шведския премиер и генералния секретар на НАТО във Вилнюс.
Did you imagine the faces of the Kremlin vatniks after they saw this photo? 🗿 pic.twitter.com/Z2UX5zYDDX
— NEXTA (@nexta_tv) July 10, 2023
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение
Преди срещата Ердоган намекна, че Турция ще подкрепи Швеция, ако ЕС възобнови преговорите за членство с Анкара. "Първо отворете пътя за присъединяване на Турция към ЕС, а след това ще "разчистим пътя" за кандидатурата на Швеция, точно както направихме в случая с Финландия", отбеляза Ердоган, цитиран от Анадолската агенция.
Ердоган преди Вилнюс: Турция чака повече от 50 години за ЕС
Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)
Още: Майстори на нелепицата: Руснаците явно са пуснали авиобомба по... гробище в... Русия (ВИДЕО)
"Президентът Ердоган се съгласи да изпрати протокола за присъединяване на Швеция на парламента на Турция възможно най-скоро и да работи в тясно сътрудничество със събранието, за да осигури ратификацията", обяви след срещата Столтенберг. Той определи това като "историческа стъпка", но подчерта, че не може да се посочи "ясна дата" за това кога Швеция ще може да се присъедини към военния съюз.
Администрацията на Ердоган блокира надеждите на Швеция да се присъедини към отбранителния съюз, обвинявайки Стокхолм, че подкрепя кюрдския сепаратизъм. Въпреки че първоначално обвини Финландия в същото, по-късно Ердоган даде зелена светлина на молбата на Хелзинки и страната стана член на НАТО през април.
Още: "Демокрацията е в опасност": Песков и Орбан бранят Льо Пен
Още: Президентите на Украйна и Финландия обсъдиха бъдеща подкрепа за Киев
Финландия в НАТО: Стратегическа стъпка, но с ограничена военна полза
Турция отказваше да одобри кандидатурата на Швеция за НАТО дълго време. Анкара настояваше Стокхолм да затегне антитерористичното си законодателство и да екстрадира лица, смятани от турските власти за терористи. Отношенията между двете държави се усложниха още повече през последните седмици след проява, при която в Стокхолм бе изгорено копие на Корана.
Ердоган и Байдън обсъдиха членството на Швеция в НАТО