Седмици наред украинският президент Володимир Зеленски прилага натиск върху западните лидери да одобрят „Плана за победа“ във войната, подпалена от Русия. Само че до момента той не е получил нито обещания за покана в НАТО, нито вдигане на ограниченията за далекобойните оръжия с цел удари по военни обекти дълбоко на руска територия.
Още: Зеленски разсея заблуди за войната и членството на Украйна в НАТО (ОБЗОР - ВИДЕО)
Истинската аудитория на Зеленски обаче е у дома. Той показа на украинците, че е направил всичко възможно, и сега им дава потенциална изкупителна жертва - Западът, пише The New York Times. При намаляваща подкрепа от страна на Запада, загуби на източния фронт и в Курска област на Русия и предстоящи избори в САЩ на 5 ноември, които могат да доведат до драстична промяна на политиката на Вашингтон спрямо Киев, украинският лидер няма много други възможности.
Зеленски прави необходимото, за да може Украйна да преговаря от позицията на силата. Той използва пристигането на севернокорейски войски в Русия, за да се опита да даде тласък на своя план. Ако Западът не подкрепи „Плана за победа“, нямам „план Б“, каза украинският президент. „Ако имате алтернатива, тогава, моля, действайте“.
Още: Сеул: Севернокорейски военни се придвижват към фронта в Украйна, включително генерали
Той повтори, че все още е против отстъпването на земи на Русия в замяна на мир: „Никой няма да признае юридически окупираните територии като принадлежащи на други държави“. Също така говори за дипломатически стъпки за решаване на въпроси като защита на енергийната инфраструктура и създаване на безопасен коридор за корабоплаване от Украйна в Черно море: Зеленски каза каква ще е първата руска стъпка към мир.
Служители от САЩ са раздразнени от "Плана за победа": интересни детайли
Представители на САЩ са изразили известно раздразнение от плана за победа на Зеленски – разбира се, не публично. Нарекли са го нереалистичен и почти изцяло зависим от западната помощ, пише NYT.
В част от плана, която Зеленски не е разкрил публично, се предлага „пакет за неядрено възпиране“, в който Украйна ще получи ракети „Томахоук“. Това е „напълно неизпълнима молба“, казва високопоставен служител на САЩ. Ракетите „Томахоук“ имат обсег от 2400 км, което е над 7 пъти повече от обсега на ATACMS, които Украйна получи тази година. А Съединените щати изпратиха само ограничен брой от тях.
Още: САЩ искат да разположат в Япония ракетни системи със среден обсег: Как ще реагира Китай? (ВИДЕО)
Според американски служители, цитирани от изданието, президентът на Украйна не ги е убедил относно разрешението за удари дълбоко в Русия със западни оръжия. Твърди се, че списъкът с цели в Русия, който им е бил предоставен от Киев, е с много повече обекти от броя ракети, които Щатите и други съюзници могат да дадат, без да рискуват запасите си за Близкия изток: Отговор след отговор между Иран и Израел: САЩ са притеснени, че ще останат без ПВО ракети.
Снимка: president.gov.ua
Зеленски е бил изумен, че американският президент Джо Байдън не е разрешил украинската армия да използва далекобойни западни ракети срещу цели в Русия - това казват четирима американски служители, като информацията е потвърдена и от президентския офис в Киев.
Украинска земя за Русия в замяна на мир?
В Украйна се говори за липса на достатъчен брой военни и това е проблем, но и Русия дава огромен брой жертви. През септември тя загуби повече войници от всеки друг месец на войната - според американски и британски военни анализатори броят на жертвите е бил над 1200 на ден (убити, изчезнали, пленени и ранени толкова тежко, че не могат да се върнат на фронта).
Напоследък вирее мнението, че нито една от страните не е готова за официални преговори. Диктаторът Владимир Путин многократно е заявявал, че е готов за преговори, включително миналата седмица, когато каза: „Топката е в тяхното поле“, визирайки Украйна. Но двама бивши руски служители, които остават близки до Кремъл, казват пред NYT, че не вярват, че Путин ще преговаря, докато украинските сили са в Курска област. Освен това диктаторът, издирван от съда в Хага, не спира да намеква, че мир може да има само при капитулация на Украйна.
Зеленски, от своя страна, помоли ООН да предотврати замразяване на войната. Проучванията на общественото мнение показват, че повечето украинци все още не са склонни да се откажат от територии в замяна на мир, президентът се опитва да балансира между политическия натиск у дома и променящата се обстановка в чужбина. Миналия месец президентът на Чехия Петр Павел заяви, че Украйна трябва да приеме реалността, че ще се наложи временно да отстъпи земя на Русия. Много дипломати и анализатори твърдят, че най-вероятният изход от войната в близко бъдеще е споразумение, което временно ще замрази двете страни по все още неопределена линия. Такъв, изглежда, е и планът на Доналд Тръмп, което би позволило на Москва да рестартира войната в даден момент в бъдеще и да е още по-добре организирана, затова са нужни стабилни гаранции за сигурност за Украйна: Замразена война с автономни региони край демилитаризирана зона: Планът на Тръмп за Украйна.
Не се вижда и как Украйна би влязла в НАТО по време на война - макар Полша и Прибалтийските републики да са "за", САЩ и Германия са против.
Още: Учен: Би било голяма изненада, ако Украйна успее бързо да възстанови ядрената си програма
Недоволството на украинците от САЩ и другите съюзници
Сред украинците обвиненията към Запада бяха рядкост през първата година на войната, но сега набират сила след забавянето на военната помощ и усещането, че съюзниците дават само толкова оръжие, колкото да може украинските военни да удържат фронта. По данни на Института за световна икономика в Кил - досега Европа и САЩ са похарчили около 220 млрд. долара за помощ и военно оборудване за Украйна.
NYT пише, че и на фронта се вижда как украинците са разочаровани от САЩ и останалите партньори на Киев. Цитиран е оператор на дрон от 57-а бригада, който иска настоящата фронтова линия да бъде замразена, защото украинците не могат да победят руснаците само с лопати и картечници. Той обвинява европейците и Америка, че не предоставят повече високоточни оръжия.
Доброволец, който помага за евакуацията на хора край Покровск, казва, че Западът иска само да отслаби Русия, а не да помогне на Украйна да победи. „Скоро може да не остане никой, който да използва дори оръжията, които ни дават“, смята Евгений Тузов, „защото всичко, което искат нашите западни партньори, е да се бием до последния украинец“.
Още: Дай ми 1000 украински деца: Зеленски обясни какво Моди може да направи с Путин