"Лондон независим! Садик Хан президент! Да живее Lexit (Лондон exit)!" започна като шега и остава химера. Въпреки това петиция с искане за независимост на британската столица, за да остане в ЕС, събра вчера повече от 130 000 подписа.
"Тръгна като майтап, като вик на безсилие и отчаяние. Очаквах да събера най-много 100-200 подписа. Направо не ми го побира главата", обяснява инициаторът на петицията Джеймс О`Мали, 29-годишен автор и журналист на свободна практика.
Подписката, стартирала след обявяването на резултатите от референдума, настоява кметът на Лондон Садик Хан „да обяви Лондон за независим от Обединеното кралство и да внесе кандидатурата му за членство в Евросъюза“.
"Мисия невъзможна? Да, но допреди неотдавна също се смяташе, че “Брекзит“ е невъзможен", отговаря Джеймс О`Мали, който, насърчен от успеха на петицията си, вече възнамерява да поиска повече правомощия за град Лондон.
Призивът му не е изолиран. Друга петиция „За оставането на Лондон в Европейския съюз“ събра 16 000 подписа в събота до обед. Акаунт в Туитър Twitter @London_Stays също е подел борба в този смисъл.
Тези инициативи показват една проста истина: докато Великобритания с 51,9% се обяви за “Брекзит“, 60% от лондончаните се произнесоха за оставането в ЕС. Тази цифра обхваща голям Лондон, който се простира върху 1500 кв. км и обхваща селски и полуградски зони. В централните райони на космополитния мегаполис подкрепата за ЕС надхвърля 75%.
Самият Садик Хан публикува още в петък комюнике, в което иска Лондон да бъде асоцииран в преговорите за излизане от ЕС и „да остане член на общия пазар“.
Извънредно важно е Лондон да има глас в предоговарянето, както и Шотландия и Северна Ирландия, заяви той. Обръщайки се към европейските имигранти, той ги увери, че „винаги са добре дошли в Лондон“.
Град с 8,6 милиона жители, от които 37% са родени в чужбина, Лондон е смятан от мнозина като отделна страна, предаде БГНЕС.
Лондон е космополитен град, несравним с останалата част на страната, където не искат имигранти. Тук човек не се чувства отхвърлен, свидетелства Кармен Мартинес, 43-годишна испанска, установила се в британската столица.
Лондончани са различни от останалата страна. Чувствам се най-напред лондончанка, после европейка и след това британка – обяснява Бевърли Дейвид, на 33 г., занимаваща се с издирване на пуснати под гаранция и избягали затворници.
Мнозина бяха бесни на водача на лагера “Брекзит“. Бившият кмет на Лондон Борис Джонсън се появи за пръв път в петък и бе освиркан и наречен „предател“ на входа дома си в квартал Айлингтън.
“Срам за теб, Борис, срам!“ - извика изнервен велосипедист, опитвайки да прегради пътя му.
Лондон е разочарован от “Брекзит“, защото в него е един от главните финансови центрове в света, отстояващ глобализацията и свободния пазар.
"Икономиката на столицата е толкова зависима от финансовия сектор, а той самият зависи от нашия привилегирован достъп в общия пазар и затова лондончани неизбежно гледат на референдума по различен начин", написа лондонският всекидневник „Ивнинг стандард“.
"Подкрепям Lexit, нека Лондон напусне Великобритания и остане член на ЕС, за да се превърне в благоденстващ град-държава като Сингапур", написа в Туитър с хаштаг „Да напуснем малката Англия“ Марк Мидълтън, съдружник в архитектурно бюро.