Налагането на минимален световен корпоративен данък в размер на 15% е с една стъпка по-близо. Ирландия даде съгласие за присъединяване към споразумението за налагане на минимален световен корпоративен данък - нещо, което се смяташе за трудно постижимо от мнозина, предава CNBC.
Страните от Г-7 и Г-20 постигнаха споразумение през лятото за обединяване на сили в посока пресичане на практиките за избягване на данъци по света. Планът предвижа задължаване на мултинационалните корпорации да заплащат данъците си в страната, в която оперират, а не там където са позиционирали централите си. Минималната ставка е определена да бъде в размер на 15%.
Корпоративният данък в Ирландия възлиза на 12.5%, което се счита за доста ниско ниво. В България този данък е 10%, което също поставя страната ни сред тези с най-ниски данъчни ставки в света. От своя страна, Ирландия успя да привлече големи международни корпорации именно поради благоприятния си данъчен режим, поради което се смяташе, че страната няма да отстъпи и да даде зелена светлина за вдигане на ставката.
През годините, властите в страната използваха аргумента, че ниският данък е инструмент за привличане на инвестиции, особено когато говорим за малка икономика. Реторика, която се ползваше често и в България.
Кабинетът на страната обаче е решил да се присъедини към глобалния план, като за целта ще предприеме стъпки за вдигане на корпоративния данък от настоящите 12.5% до 15% за компании с оборот надхвърлящ 750 млн. евро, предава RTE. Малко по-късно новината бе потвърдена от министъра на финансите Паскал Донъхи.
„Отно присъединяването си, трябва да си спомним, че има 140 държави в този процес и много ще трябва да правят компромиси”, казва той пред RTE.
Ирландското министерство на финансите изчислява, че присъединяването към глобалната сделка може да намали данъчните приходи на страната с 2 млрд. евро годишно. Според проучване на изданието The Irish Times, мнозинството от анкетираните граждани смятат, че страната не бива да вдига данъците за бизнеса.
Първоначалното предложение предвиждаше глобалният корпоративен данък да бъде „най-малко 15%”, но в крайна сметка предложението бе фиксирано на твърдa основа, което предполага, че засега няма да има натиск за по-високи ставки. Освен това на Ирландия са дадени гаранции, че ще може да задържи ниските си данъчни ставки за по-малки бизнеси.
Компромис
Петер Сиярто, министър на външните работи и търговията министър на Унгария, коментира пред CNBC, че в първоначалните разговори е ставало дума за корпоративен данък в размер на не по-малко от 21%, което е далеч над настоящия данък за бизнеса в страната – едва 9%. Настоящото предложение от 15% може да се нарече средно положение, става ясно от думите му.
Засега Унгария все още не е одобрила данъчната сделка. По думите на Сиярто, Унгария обмисля да се присъедини, но само ако й бъде предложен 10-годишен преходен период за въвеждане на новата ставка.
България е една от 130-те държави, които са дали съгласие за налагане на 15% корпоративен данък за фирмите с оборот от над 750 млн. евро, като се случи още през лятото.