Европейската комисия координира релокацията на 49 малолетни бежанци в Португалия и Финландия, а още около 100 деца трябва да бъдат преместени в други държави от ЕС, предаде БГНЕС.
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
Без всеобхватна реформа на системата за предоставяне на убежище и миграцията в ЕС и при наличието на увеличен брой бежанци край външните граници на Евросъюза, ЕК се опитва да координира усилията за релокация на бежанците. Засега държавите-членки на ЕС приемат само деца и малолетни без придружител, съобщи МИА.
Очаква се през следващите месеци 18 деца да бъдат преместени в Белгия, 50 – във Франция, 4 – в Словения и 2 – в Литва. Германия ще приеме 106 деца, този път заедно с техните родители и роднини.
Заради пандемията от коронавирус и затворените вследствие на това граници схемата за релокация на бежанци беше преустановена за този период от време.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
Държавите-членки се ангажираха да приемат 2 000 деца и малолетни без придружител, както и деца в тежко здравословно състояние заедно с техните родители или близки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като съд блокира решението за анулиране на вота: Бурни реакции в Румъния
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
Единадесет държави-членки на ЕС се съгласиха да участват в разработения от ЕК план за релокация на деца-бежанци: България, Белгия, Франция, Финландия, Ирландия, Португалия, Люксембург, Литва, Словения и Хърватия. ЕК покрива пътните разходи на децата, а приемащите страни може да заявят допълнително по 6 000 евро на дете, които ще бъдат изплатени от ЕК.
Тази ад-хок схема на Европейската комисия е единственото решение за момента за оказване помощ на бежанците, които останаха блокирани на външната граница на ЕС. Държавите-членки все още не успяват да се договорят помежду си за системата за предоставяне на убежище.
Настоящият председател на Съвета на ЕС Германия проведе среща, посветена на вътрешните работи и миграцията и заяви, че е „реалистичен оптимист” по отношение на тази реформа.
Още: Бивш военен министър: Руската тактика е по-скоро САЩ да се оттеглят като посредник в Украйна
Още: Макрон: Путин да спре да лъже (ВИДЕО)