Новият премиер на Молдова – Дорин Речан – заяви, че руските войски трябва да напуснат Приднестровието. Приднестровската молдовска република е самопровъзгласила се държава в източната част на страната (от 1990 г.), която няма международноправен статут. Москва я използва, за да прокара влиянието си в Молдова.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Речан, който е прозападно настроен, настоя регионът да бъде демилитаризиран и интегриран обратно в Молдова.
The new prime minister of #Moldova said that #Russian troops should leave #Transnistria, and the region itself should be demilitarized and integrated into Moldova. pic.twitter.com/bf1wd45HvU
— NEXTA (@nexta_tv) February 20, 2023
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Молдовското правителство отдавна обвинява Русия, която разполага войници в сепаратисткия регион, че разпалва безредици в Молдова, включително протести в столицата Кишинев - като наказание за проевропейския път на страната.
ОЩЕ: Русия е разработила ясни планове за инвазия в Молдова?
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Украинският президент Володимир Зеленски също обеща помощ на Молдова в тази насока. На Европейския съвет този месец той каза, че страната му е прехванала планове на руските тайни служби за унищожаване на Молдова, а молдовското разузнаване потвърди това. Според него планът целял да "разбие демокрацията в Молдова" и да "установи контрол над нея".
Още в началото на руската война в Украйна се появи информация, че Молдова може да бъде въвлечена във военните действия. В Приднестровието имаше експлозии и стрелба до оръжеен склад, пораждащи тези опасения.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Проруският регион бе поставен под „специални мерки за сигурност“ заради „заплаха от терористични атаки, както заяви през май лидерът на самопровъзгласилата се държава. По-късно напрежението постепенно стихна, но не отмина.
На 22 юли 2005 г. парламентът на Молдова одобрява законопроект за статута на Приднестровието, според който руските военни части трябва да напуснат областта до 31 декември 2006 г. Приднестровието се лишава от статута на суверенна държава и влиза с голяма автономия в състава на Молдова. Статутът на Приднестровието е определен като „административно-териториално образувание във форма на република в състава на Република Молдова“. Областта трябва да влезе в единното икономическо, митническо и валутно пространство на Молдова, но получава собствена конституция и правителство, сформирано от Върховния съвет на Приднестровието – законодателен орган, който ще се избира след всенародно гласуване. Този закон е сдържано негативно оценен от посредниците в урегулирането на конфликта (Русия, Украйна и ОССЕ). Към днешна дата преговорите за окончателния статут продължават.
През 2006 г. е проведен референдум с въпроси за статута на региона. С подобаващо мнозинство населението на Приднестровието се произнася за независимост и съюз с Русия. Резултатите от референдума обаче са оспорени от международната общност. Молдова също не го признава.
Припомняме, че на 10 февруари правителството на Наталия Гаврилица подаде оставка заради "много кризи", предизвикани от войната на Русия в Украйна. Молдова осъди инвазията на Москва, а президентът Мая Санду обвини Русия миналата седмица, че планира да използва чуждестранни саботьори, за да свали ръководството на страната. От Руската федерация отрекоха да има такъв заговор, а САЩ обявиха, че са "загрижени" за случващото се в Молдова.
На 16 февруари в длъжност встъпи новото правителство на Дорин Речан, който бе номиниран от Санду. То обеща да поддържа курса към ЕС - Кишинев получи статут на кандидат за членство заедно с Украйна през 2022 г.
ОЩЕ: Разказ от Молдова: Заплатата ми е едва 200 евро - а войната е толкова близо