Русия се подготвя за нова офанзива в Североизточна Украйна тази пролет, заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за френския вестник Le Figaro, публикувано на 26 март. „Трябва да гледаме на ситуацията с широко отворени очи. Путин подготвя нова офанзива, особено в Сумска и Харковска област“, са точните думи на лидера на нападнатата от Москва страна. „Мога да потвърдя, че Путин се опитва да спечели време и се готви за пролетна офанзива. Виждаме подготовка за тази предстояща операция“.
Зеленски добави, че издирваният от Международния наказателен съд в Хага руски диктатор първоначално е планирал да започне същата офанзива преди 8 месеца, но е бил принуден да я отложи заради изненадващата операция на украинските военни в Курска област. Тя започна през август 2024 г. и в пика си достигна до 1200 кв. км украински плацдарм на руска земя. В последните седмици обаче украинците постепенно се оттеглят на по-задни позиции, а руснаците си върнаха град Суджа - не и без помощта на севернокорейски военни: Потокът от военни и оръжия по оста Северна Корея-Русия не секва: Актуални данни (ВИДЕО).
Индикациите за нова руска офанзива
Сумска и Харковска област, които се намират в Североизточна Украйна и граничат с Русия, играят ключова роля в отбраната на страната от началото на пълномащабната инвазия. През май миналата година Русия започна двупосочна офанзива в Харковска област. Още към 8 юни Зеленски обяви, че Москва се е „провалила“ в настъплението си.
Още на 15 март Зеленски предупреди за струпване на руски сили по североизточната граница на Украйна. „Ние разбираме това и ще предприемем контрамерки“, написа той в Telegram. В различни медийни публикаци се посочваше цифрата 60 000 военни: Христо Грозев разкри свои данни за разговора Путин-Тръмп, 60 000 руски военни в готовност на границата? (ОБЗОР - ВИДЕО).
Снимка: president.gov.ua
Друга версия: Крим да се свърже с Приднестровието
Майорът от Въоръжените сили на Украйна Валерий Прозапас лансира друга версия - че основната стратегическа задача на Руската федерация е да свърже окупирания полуостров Крим по суша с Приднестровието. Става въпрос за отцепническия регион на Молдова, който е под сериозно руско влияние и е дом на руски военни още от разпадането на СССР.
Още: Изпадналият в немилост пратеник на Тръмп влезе в противоречие с Уиткоф за войната в Украйна
Как може да се осъществи този план според Прозапас? Той смята, че Русия ще иска да превземе Запорожие, Херсон, Николаев и Одеса.
Още: Опасен прецедент: Капанът на Путин за Черно море е напът да щракне, САЩ са вътре
„Руснаците подготвят плацдарми за настъпление, включително и към Запорожие. Това трябва да бъде ясно разбрано. Запорожие е един от стратегическите градове за тях, макар че, разбира се, не е толкова приоритетен, колкото Одеското направление. Защото основната им стратегическа задача е да свържат окупирания кримски коридор с Приднестровието, превземайки Херсон, Николаев и Одеса", каза майорът в ефира на ТВ канала Espreso.
„Разбира се, за тази цел им е необходимо Запорожие, защото то е аванпост. И превземайки го, те ще могат да напредват още по на юг, пресичайки Днепър (...) Но това не означава, че те ще могат да осъществят плановете си“, отбеляза Прозапас.
Още: Тръмп ни ограбва с редкоземните богатства: Тревога в Украйна заради нов вариант на споразумението
Щом "втората най-силна армия в света" продължава да цикли в Донецка област вече трета година и да се хвали често с превземане на незначителни села, не е трудно да си представим, че такъв план на руските сили би бил на практика неосъществим.
Според майора от Въоръжените сили на Украйна "е необходимо да се подготвим за най-лошото, а не да се надяваме на някакво чудо. И тогава руснаците, дори и да имат такива планове, няма да могат да ги реализират".
Снимка: X, Володимир Зеленски
„Въпреки че ситуацията не е лесна, погледнете движението им през последната година. То е придружено от големи трудности. Въпреки предимството им в някои офанзивни аспекти, то не е неограничено. Руснаците няма да могат постоянно да поддържат интензивността, която демонстрираха през миналата година“, подчерта Прозапас.
Две причини Русия да не обявява мобилизация
По думите му - "противникът е принуден да се прегрупира, да добавя логистика и да изтегля резерви. Това са огромни разходи. И въпреки военната истерия, Руската федерация не обявява мобилизация по две причини.
„Първата е политическа, защото не мисля, че руснаците, с цялата си омраза към Украйна и любов към Путин, доброволно ще се втурнат към армията. Втората причина е икономическа, защото една голяма армия, особено нападателна и на чужда територия, е много скъпа. Затова санкциите трябва да работят“, смята Прозапас.