Нов европейски орган ще следи парламентарните избори във всички страни от ЕС

04 май 2022, 16:26 часа • 1816 | прочитания

Европейският парламент прие законодателно предложение, което предвижда реформиране на закона за парламентарните избори във всички държави от Европейския съюз.

Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)

Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души

Парламентът стартира реформа на избирателния закон на ЕС, която да превърне общо 27 отделни избори и техните различни правила в единни европейски избори.

Законопроектът беше одобрен с 323 гласа "за", 262 гласа "против" и 48 гласа "въздържал се", а придружаващата го резолюция - с 331 гласа "за", 257 гласа "против" и 52 гласа "въздържал се", съобщиха от ЕП.

Според системата, разработена от членовете на ЕП, всеки избирател ще има два гласа: един за избор на депутати в националните избирателни райони, а другият - в общоевропейски избирателен район, състоящ се от 28 допълнителни места.

Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?

Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки

За да се осигури балансирано географско представителство в тези листи, държавите членки ще бъдат разделени на три групи в зависимост от броя на населението им.

Листите трябваше да бъдат попълнени пропорционално с кандидати от тези групи.

Листите на кандидатите за целия ЕС трябва да бъдат представени от коалиции от национални политически партии и/или европейски избирателни организации, като например национални избирателни асоциации.

Парламентът иска също да се бори с неравенството между половете и подчертава, че въпреки общото подобрение на последните избори, някои държави не са избрали нито една жена депутат.

Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)

Още: Заради инат: Руската авиация остава трайно... на земята

В текста се предлагат в списъците задължително да се редуват кандидати от мъжки и женски пол или квоти – т. нар. zipped lists, без да се нарушават правата на небинарните лица.

Други предложения за "европеизиране" на изборите включват определянето на 9 май като общ европейски ден за гласуване и правото всички европейци, навършили 18 години, да могат да гласуват.

Има и допълнителни предложения като въвеждането на праг от 3,5% в избирателните райони, които изпращат повече от 60 депутати, и възможността да се гласува по пощата.

Ще бъде създаден нов Европейски избирателен орган, който ще наблюдава процеса и ще следи за спазването на новите правила.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес