Норвегия, която председателства Арктическия съвет, ще съжалява, ако Русия реши да напусне асоциацията. Това заяви Марикен Брюсгаард Харбиц, съветник по връзки с обществеността в норвежкото външно министерство, предаде БГНЕС.
Още: Контрапротестите в Сърбия: Вучич обяви край на "цветната революция" и заплашва с репресии?
Още: Два джакпота паднаха в Сърбия само за една вечер
По думите ѝ Осло поддържа контакти с всички страни членки на съвета, включително с Москва, и нейната позиция е известна на норвежките власти. Те смятат, че е изключително важно страните от Арктическия съвет "да поемат основната отговорност за справяне с общите предизвикателства и осигуряване на жизнеспособността и устойчивостта на региона". "Затова ще съжаляваме, ако някоя от осемте членки реши да напусне асоциацията", заяви тя пред контролираната изцяло от Кремъл руска пропагандна информационна агенция РИА Новости.
Още: Близък до Путин: Да взривим ядрена бомба в Арктика и САЩ ще станат по-сговорчиви
Арктика и управлението ѝ
Арктическият съвет е създаден през 1996 г. В него влизат Дания (включително Гренландия и Фарьорските острови), Канада, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция и Съединените щати. Председателят на организацията се сменя на всеки две години.
Още: Путин обяви великденско примирие (ВИДЕО)
Още: Харков се възстановява от атаката на Разпети Петък: Ранени деца и унищожени блокове (ВИДЕО)
През март 2023 г. руските власти коригираха подхода си към международното сътрудничество в Севера. Те премахнаха споменаването на Арктическия съвет от Основите на държавната политика на Руската федерация в Арктика до 2035 г. Тази седмица Министерството на външните работи на Руската федерация уведоми, че спира да плаща годишните си вноски в Съвета.
Игра на тронове: Война между НАТО и Русия в Арктика - неизбежна ли е?
Още: Нова влакова катастрофа в Гърция преди Великден
Още: Дрон за малко да свали пътнически самолет край Дубровник