Националният недостиг на някои лекарства за епилепсия в Обединеното кралство излага на риск безопасността на пациентите.
Още: По подозрения в тероризъм: Арестуваха 14 души в Нидерландия
Още: Българска делегация на погребението на папа Франциск, ето кой ще я води
Шарлот Кели живее с епилепсия повече от 20 години и приема по две таблетки на ден, за да поддържа състоянието си. Тя е принудена да ограничи лекарствата си поради недостига. „Ако трябва да съм честна, страхувам се“, казва Кели пред Sky News, цитирани от euronew.next.
„Може да не получа никакви лекарства няколко седмици или няколко месеца. Не знам. Има моменти, когато трябва да се обадя на 5 или 6 различни аптеки и колкото повече се обаждате в различна аптека, не чувате това, което трябва да чуете. Ставате все по-разочаровани", добави тя. „Ако нямам лекарствата, мога да получа множество гърчове и това може да доведе до хоспитализация и в най-лошия случай смърт“.
Още: Заради лекарство: Арестуваха момиче с епилепсия за наркотици
Още: Тагарев: Папа Франциск е допринесъл за връщането на отвлечени деца в Украйна
Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата
Фармацевтите казват, че ситуацията е достигнала "кризисна точка"
„Не се знае колко пристъпи може да получи човек, или колко тежка е епилепсията, защото очевидно е приемал лекарствата всеки ден в продължение на много години. И ако един ден спре или пропусне доза, това е голям проблем“, информира Кей Дилън, фармацевт в Западен Лондон. Тя казва, че е помагала на пациенти да получат достъп до лекарства, споделени между четири аптечни клона, но сега доставките на всички са на изчерпване.
Обществото на хора с епилепсия, благотворителна организация в Обединеното кралство, казва, че недостигът, отчасти, се дължи на производствени проблеми и че може да се наложи кралството да внася лекарства от други части на света като „спешен случай“.
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Министерството на здравеопазването и социалните грижи на Обединеното кралство заяви, че е запознато с проблема с доставките на лекарството за епилепсия карбамазепин (търговско име Тегретол) и се надява доставките да се възстановят до средата на февруари.
Още: В аптеките изчезнаха животоспасяващи лекарства за хората с епилепсия
Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)
Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен
Обществото на хора с епилепсия изчислява, че недостигът на "Ламотрижин ще продължи до март 2024 г. Повече от 600 000 души в Обединеното кралство страдат от заболяването, което е около един на всеки 100 души", казва благотворителната организация.