На 22 октомври 2024 г. Административен съд София-град потвърди заповедта на ДАНС за експулсиране на Абдулрахман Ал-Халиди, саудитски дисидент и защитник на човешките права, който е неправомерно задържан в България от 2021 г. Спорното съдебно решение, което твърди, че определени становища на ДАНС не подлежат на съдебен контрол, предизвика сериозни опасения сред правозащитни организации и активисти, които твърдят, че то противоречи на българската конституция и множество международни правни норми, включително принципа на неотблъскване, заложен в Женевската конвенция за статута на бежанците от 1967 г.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Ал-Халиди е преследван в родината си заради своите продемократични позиции и защита на правата на затворниците. Той участва в кампанията "Затворник до кога?", довела до множество арести, разпити и изтезания на активисти от страна на властите по време на Арабската пролет. Бягайки от родината си през 2013 г. той се установява в Турция, създава семейство и има две малки деца. След убийството на журналиста и дисидент Джамал Хашоги в саудитското посолство в Истанбул през 2018 г., Ал-Халиди прекосява турско-българската граница през октомври 2021 г., за да потърси хуманитарна закрила в държава от ЕС, вместо да рискува подновяване на изтеклия си паспорт в същото посолство.
След ареста си на 25 октомври 2021 г. той е настанен в "Специален дом за временно настаняване на чужденци" в с. Бусманци, където остава и до днес при условия, многократно описвани като нечовешки. Задържан е без конкретни обвинения, без адекватна правна помощ или здравеопазване. През февруари 2024 г. получава заповед за незабавно експулсиране от ДАНС, а искането му за убежище е отхвърлено на основата на безпочвени твърдения за "демократични реформи" в Саудитска Арабия. Според международни правозащитни организации, докладващи за рекордния брой екзекуции в страната от началото на 2024 г., експулсирането на Ал-Халиди би довело до пряка опасност за живота и безопасността му.
Още: Когато държавата мачка и съдът измива – за щастие има лунна светлина
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Продължителното задържане на Ал-Халиди е довело до значително влошаване на здравето му. Държавната агенция за бежанците (ДАБ) отказва достъп на независими медицински лица в Бусманци и прикрива данните от официалните медицински изследвания, за да покрие пренебрежението си към задълженията за грижа към задържаните в тежки условия. На 1 април 2024 г., преди заседание на Върховния административен съд, Ал-Халиди е нападнат и пребит от четирима полицаи в центъра за задържане, последвано от опити за прикриване на инцидента. Според скорошна психиатрична оценка, условията в Бусманци и несигурността около бъдещето му са влошили психическите му проблеми и оказват дългосрочно пагубно въздействие върху здравето му.
Продължаващото задържане на Ал-Халиди без основателна причина противоречи на принципа за най-краткия възможен срок на задържане, определен в Закона за убежището и бежанците (ЗУБ). Същевременно липсва регламентиране на максимална продължителност на административното задържане в Законa за чужденците в Република България (ЗЧРБ), което създава условия за продължаващ произвол, в който попада случаят на Ал-Халиди. Въпреки прехвърлянето на отговорност между въвлечените институции, последното съдебно решение представлява ясно нарушение на ангажимента на България към международните задължения за защита на правата на бежанците по член 33 от Конвенцията за бежанците, който забранява експулсирането на лица, които могат да бъдат подложени на преследване.
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Преди да приключи съдебната процедура по обжалване на отказа на ДАБ по отношение на бежанския му статут, експулсирането на Ал-Халиди би било незаконно. Това важи и в контекста на грубите нарушения, извършени от България в случаи като тези на Абдула Бююк и Селахаттин Юрюн, които бяха предадени на Турция преди да приключат съдебните процедури по техните дела. Предвид многобройните незаконни действия, съпътстващи случая на Ал-Халиди, призоваваме институциите в лицето на ДАНС, ДАБ, Президента на Република България и други, да предприемат незабавни действия, за да гарантират защитата на правата на Абдулрахман Ал-Халиди и да предотвратят неговото експулсиране.
Като представители на правозащитни организации и загрижени граждани, призоваваме обществото да се включи в усилията ни за по-голяма видимост на случая и засилване на натиска върху българските власти, за да бъдат защитени правата и животът на един невинен човек. Като първа стъпка призоваваме всички читатели да подпишат създадената от нас петиция, в която настояваме за спешното осигуряване на хуманитарна виза от страна на друга европейска държава, която ще бъде разпратена до международната дипломатическа общност в България в идните дни.
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва
Още: За спасение на човечеството: ООН прие "Пакт за бъдещето"