Повечето страни членки на Г-20 „категорично осъдиха“ войната на Русия в Украйна, но не всички. Това стана ясно от съвместната декларация на лидерите, публикувана в края на срещата на върха в Бали, Индонезия.
Документът, който обхваща повече от 1100 страници, не е подписан от отделните присъстващи лидери и признава различията в мненията на срещата на върха, където вниманието беше насочено към Китай и Индия, докато западните държави настояваха за категорично осъждане на войната в заключителната декларация.
"Повечето членове решително осъдиха войната в Украйна и подчертаха, че тя причинява огромно човешко страдание и изостря съществуващите слабости в световната икономика - ограничава растежа, увеличава инфлацията, нарушава веригите за доставки, засилва енергийната и продоволствената несигурност и повишава рисковете за финансовата стабилност", се казва в документа, цитиран от CNN.
Китай многократно отказва да нарече нападението на Русия над Украйна "инвазия" или дори "война", нито пък осъжда пряко Москва за военните ѝ действия.
"Имаше и други мнения и различни оценки на ситуацията и санкциите", се разкрива в общия документ. "Признавайки, че Г-20 не е форумът за решаване на въпроси, свързани със сигурността, ние отчитаме, че въпросите, свързани със сигурността, могат да имат значителни последици за световната икономика".
Държавите от Г-20, включително Китай, също така се обявиха против перспективата за използване на ядрени оръжия по време на конфликт.
ОЩЕ: След 3 часа разговори: Байдън и Си Дзинпин са против използване на ядрено оръжие в Украйна
В документа на лидерите на Г-20 се посочва: "Използването или заплахата за използване на ядрени оръжия е недопустимо. Мирното разрешаване на конфликти, усилията за преодоляване на кризи, както и дипломацията и диалогът са от жизненоважно значение. Днешната ера не трябва да бъде ера на войната".
Във финалното комюнике, което е 16 страници и е цитирано от BBC, се казва, че Г-20 се ангажира да смекчи ръста на цените, да увеличи инвестициите, да подкрепи отворената търговия и възобновяемата енергия и да стабилизира пазарите. Лидерите приветстваха зърнената сделка - споразумение, сключено с посредничеството на ООН и Турция, което позволява износ на зърно и други хранителни продукти от украинските пристанища. Тя изтича на 19 ноември, но има все по-голяма надежда, че Русия ще се съгласи на удължаване на споразумението.
ОЩЕ: Bloomberg: Русия ще се съгласи за удължаване на зърнената сделка, има няколко условия
Относно здравеопазването в световен мащаб, от Г-20 обещаха да продължат да укрепват националните здравни системи и да обменят здравни данни и изследвания за борба с бъдещи пандемии.
Изменението на климата и темата с околна среда също попадна в документа. Лидерите на страните от Г-10 решиха да продължат усилията си за ограничаване на повишаването на температурите до 1,5°C и да увеличат усилията си да спрат загубата на биоразнообразието.