Естонската отбранителна компания Frankenburg Technologies ще започне изпитания на собствени противовъздушни ракети в Украйна през 2025 година.
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
„Технологията е обещаваща и през новата година ще започнем да я тестваме в Украйна“, заяви пред местната медия ERR главният изпълнителен директор на фирмата Кусти Салм. Вече е сключено споразумение за тестване, посочи той.
Целите на един от водещите стартъпи в европейската отбрана
Наскоро Bloomberg посочи Frankenburg като един от четирите водещи високотехнологични стартъпа в областта на отбранителната индустрия в Европа. Естонската компания произвежда евтини ракети за сваляне на дронове, които използват изкуствен интелект, за да поразяват целите си.
Още: Естония изпраща нов пакет военна помощ на Украйна
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Салм, който неотдавна е бил генерален секретар на естонското министерство на отбраната, е довел в компанията четирима пенсионирани генерали. Известно е, че към нея са се присъединили бившият командир на естонските отбранителни сили Мартин Херем и бившият началник на генералния щаб Вейко-Вело Палм.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
Още: Великобритания готви нов пакет от военна помощ за Украйна
Компанията вече си е осигурила финансиране. Според Салм нуждата от нови оръжия няма да изчезне, дори ако в Украйна бъде подписана сделка за примирие. „Очаква се нова и много по-голяма война в Европа“, казва той.
Ще бъде ли ефективна ракетата срещу дронове "Шахед"?
Противовъздушната ракета на Frankenburg - Mark 1 - трябва да бъде по-ефективна срещу иранските дронове "Шахед". Салм заяви пред военното информационно издание Jane's, че тя може да поразява цели, летящи на височина до два километра. Иранските безпилотни самолети, известни като "Шахед-131" (руската версия "Геран-1") и "Шахед-136" ("Геран-2"), които редовно се изстрелват срещу Украйна, обикновено летят на такава височина.
Още: Руснаците атакували сградата в Киев, където живее естонският посланик (ВИДЕО)
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Според ERR Frankenburg планира първоначално да започне производство в обем от няколко десетки ракети седмично, но през третото тримесечие на 2025 г. вече ще произвежда стотици зенитни ракети всяка седмица.
Основен собственик на компанията е Таави Мадиберк, който притежава 70,32% от акциите. Освен това сред собствениците са MM Grupp - притежание на Маргус Линаме, с 25,97 % дял, и Марко Виркебау с 3,7%.
Още: Естонска компания дава на Украйна тестови ракети срещу руски дронове