Украинските безпилотни самолети с далечен обсег на действие, които атакуват масирано руските петролни рафинерии през последните седмици, са оборудвани със системи за изкуствен интелект. Това пише CNN в свой материал на 2 април - ден, в който украински дронове поразиха икономическа зона и нефтохимически комплекс чак в Татарстан, на над 1000 км от фронтовата линия.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Тези удари засягат руската икономика повече от западните санкции, добавят от американската медия.
Още: Дрон порази поредна руска рафинерия - този път на над 1000 км от Украйна (СНИМКА)
Ударът по рафинерията на "Роснефт" в Рязан
Чува се силно бръмчене и във въздуха се приближава малък силует. Шумът страшно напомня за ударите на руските дронове по Украйна, но този епизод е записан по-близо до Москва, отколкото до Киев.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Летят право към нас", се чува да казва жена на руски език във видеоклип, споделен в социалните мрежи. Когато обектът се приближава, става ясно - това е украински дрон, летящ над руска територия. "Страх ме е", казва жената.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
На друго видео, записано миг по-късно, се вижда как същият дрон се отклонява наляво, докато силните сирени за въздушно нападение заглушават шума от витлото. Секунди след това дронът се блъска в покрита с тръби кула на руска петролна рафинерия, която се взривява при удара.
CNN определи геолокацията на видеоклиповете - става въпрос за рафинерията на "Роснефт" в Рязан, която е една от най-големите в Русия и е на повече от 500 км от Украйна. Ударът на 13 март, един от няколкото само по това съоръжение, е част от съгласуваните украински усилия за ударите по именно този тип обекти на Руската федерация.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Руска петролна рафинерия пак гори: Отново добро утро за Путин с дронове от Украйна (ВИДЕО)
Тези дръзки украински удари засягат огромната руска петролна и газова промишленост, която въпреки западните забрани за внос и ограничения на цените остава най-големият източник на приходи за военната икономика на Москва.
С какво ИИ помага на украинските дронове?
Нападенията са възможни благодарение на използването на дронове с по-голям обсег и по-усъвършенствани възможности, като някои от тях дори са започнали да интегрират основна форма на изкуствен интелект, за да им помогнат да се ориентират и да избегнат заглушаване, заявява пред CNN източник, запознат с украинската програма за дронове.
Още: Ново технологично оръжие за Украйна: Дронове с изкуствен интелект (ВИДЕО)
"Точността при заглушаване пак е възможна - благодарение на използването на изкуствен интелект. Всеки самолет има терминален компютър със сателитни данни и данни за терена. Полетите се определят предварително с нашите съюзници и самолетите следват плана на полета, за да ни позволят да поразяваме цели с точност до метри", обяснява той.
Тази прецизност е възможна благодарение на сензорите на дрона. "Те разполагат с нещо, наречено "машинно зрение", което е форма на изкуствен интелект. Вземате модел и обучавате този модел да идентифицира географията и целта, към която се насочва", казва Ноа Силвия - анализатор в Кралския институт на обединените служби (RUSI). Това е мозъчен тръст, базиран във Великобритания.
Дронът не се нуждае от никаква комуникация (със сателити), "той е напълно автономен", добавя Силвия.
Крис Линкълн-Джоунс - бивш британски военен офицер и експерт в областта на войната с дронове и изкуствения интелект - казва, че нивото на "интелигентност" в случая все още е много ниско. "Такова ниво на автономност досега не е виждано при дроновете, но все още сме в ранните етапи на потенциала на тази технология".
От CNN са се свързали с украинското военно разузнаване и Службата за сигурност на Украйна (СБУ), но не са стигнали до нищо повече от мълчание относно използването на технологията за изкуствен интелект.
Още: Изкуственият интелект на война: Докъде стигнаха дроновете на Русия и Украйна (ВИДЕО)
Пораженията по Русия
От началото на руската война Киев изгради пълноценна индустрия за производство на дронове, което му дава технологично предимство, за да се противопостави на значително по-голямата работна сила и по-добре подготвения промишлен апарат на Русия. Това обяснява и все по-голямата прецизност.
Няколко експерти казват пред американската медия, че вместо по съоръжения за съхранение на гориво например Украйна е нанасяла удари по инсталации, където суровият петрол се преработва и превръща в гориво или други производни. "От това, което видяхме, част от тях нанасят удари по цели, които се нуждаят от много западни технологии, а на Русия ѝ е много по-трудно да се снабди с тези технологии", казва Ноа Силвия, имайки предвид санкциите.
Този подход на Киев нанася повече щети и представлява промяна в тактиката.
Украйна твърди, че 12% от руския рафинериен капацитет вече е извън строя заради ударите през последните седмици, докато "Ройтерс" изчислява, че числото достига 14%. Русия призна, че част от нейния капацитет не работи, и временно забрани износа на бензин, за да избегне повишаване на цените на горивата на вътрешния пазар.
Още: Дрон удари зоната в Татарстан, където Русия и Иран правят дронове (ВИДЕО)
"Тези седмици показаха на мнозина, че руската военна машина има уязвими места, до които можем да достигнем с нашите оръжия", заяви украинският президент Володимир Зеленски този месец след поредицата от атаки. "Това, на което са способни нашите собствени безпилотни летателни апарати, е истински украински потенциал за далечно действие. Сега Украйна винаги ще разполага с ударна сила в небето".
Притесненията на САЩ и Запада
Официални лица във Вашингтон заявиха, че активно възпират Украйна да нанася удари по руските петролни рафинерии. "Отдавна сме казали, че не насърчаваме и не даваме възможност за атаки вътре в Русия", заявява един от служителите пред CNN.
По-голямото притеснение според експертите е, че Украйна няма да спре до рафинериите. Някои от най-големите руски петролни пристанища, които отговарят за около две трети от износа на суров петрол и петролни продукти, са в обсега на украинските дронове - според РБК.
Украински официални лица признаха, че от САЩ са загрижени, но заявиха, че ударите ще продължат.
"Ясно е, че трябва да сведем до минимум тези бюджетни приходи, доколкото е възможно, и автоматично да прекъснем кислорода на г-н Путлер", заяви ръководителят на СБУ Василий Малюк, използвайки често срещаното в Украйна съчетание от имената на Путин и Хитлер.
Украйна пък вече разполага с дронове с обсег на действие над 1000 км, каза в интервю за Die Welt на 1 април министърът на иновациите Михайло Федоров. Това се вижда от последните атаки: "Като превземем Киев, край на хаоса с дроновете": Жалейки в Думата след ударите по Татарстан (ВИДЕО).