Руският опозиционен политик Алексей Навални разкритикува Туитър, че е блокирал президента на САЩ Доналд Тръмп от социалната платформа след атаката в сряда в Капитолия във Вашингтон.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
В тема в Туитър Навални каза, че смята, че забраната е „неприемлив акт на цензура“, съобщава "Дойче Веле".
"Този прецедент ще бъде използван от враговете на свободата на словото по целия свят. В Русия също. Всеки път, когато трябва да заглушат някого, те ще кажат: "това е просто обичайна практика, дори Тръмп е блокиран в Туитър", написа Навални.
Опозиционният руски лидер води кампания срещу руския президент Владимир Путин на основания за борба с корупцията. Той е бил арестуван няколко пъти и е ръководил няколко демонстрации срещу предполагаема корупция в руското правителство.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Навални бе отровен през август 2020 г. по време на вътрешен полет в Русия и бе откаран в болница "Шарите" в Берлин, за да се възстанови. Няколко източника твърдят, че той е бил отровен с нервно-паралитичния агент "Новичок".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Двойните стандарти на Туитър?
Критикът от Кремъл заяви, че макар Туитър да е частна компания, „видяхме много примери в Русия и Китай за такива частни компании, които се превръщат в най-добрите приятели на държавата и в подкрепа на цензурата“.
Той недоволства, че „хладнокръвните убийци (Путин или Мадуро) и лъжците и крадците (Медведев)“ имат акаунти в Туитър.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Навални обвини гиганта на социалните медии и в цензура, като заяви, че "онези, които отричат COVID-19, съществуват свободно и комуникират в Туитър".
"Думите им костваха хиляди човешки животи. И все пак Тръмп беше публично и показно блокиран. Такава избирателност показва, че това е акт на цензура."
Навални се сравни с Тръмп, като каза, че ще „получи 80% точен отговор от Кремъл защо неговото име не може да бъде споменато по руската телевизия и не трябва да му бъде позволено да участва в каквито и да било избори“.
Руският политик предложи Туитър да "създаде някакъв комитет, който да взема такива решения".
Американският президент бе окончателно блокиран от Туитър в петък след атаката в сряда срещу Капитолия от негови поддръжници. Тръмп се обърна към протестиращи, точно преди да нахлуят в сградата, и им каза: „Ще отидем до Капитолия и поздравим нашите смели сенатори, конгресмени и жени, тъй като те официално признаха резултатите от изборите".
Насилието временно спря преброяването, но по-късно бившия вицепрезидент Джо Байдън бе провъзгласен за следващия президент.
В публикация Туитър заяви: „Спряхме окончателно акаунта поради риск от по-нататъшно подбуждане към насилие“.