Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАТО: Ще доставим на Киев системи за противовъздушна отбрана възможно най-скоро

12 октомври 2022, 22:50 часа • 3612 прочитания

Международните съюзници на Украйна, обещаха да доставят нова противовъздушна отбрана "колкото се може по-бързо". Това стана ясно на срещата на НАТО в Брюксел. Въпросът върху въздушната отбрана дойде, след като Русия предприе масирана ракетна атака срещу големите градове в Украйна. Кремъл оправда тези свои действия с взривяването на Кримския мост, за което обвини Украйна.

Украинският министър на отбраната Олексий Резников каза само три думи, когато беше попитан на какво се надява от срещата: "Системи за противовъздушна отбрана". Западните съюзници се надпреварват да измислят как да доставят по-модерни системи на Украйна, докато дипломатите признават, че разполагат с много малко средства. "Системите ще бъдат осигурени, толкова бързо, колкото физически можем да ги доставим там", заяви министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин след срещата, без да дава подробности за каквито и да било нови обещания. "Ще предоставим системите, с които разполагаме ... Ще се опитаме да предоставим и допълнителни боеприпаси към съществуващите системи, които украинските сили използват", категоричен бе той, цитиран от БГНЕС

Първата система със среден обсег на действие „IRIS-T“ вече пристигна в Украйна, след като Германия реши да я изпрати, преди дори да я предостави на собствените си войски. Съединените щати също така заявиха, че се стремят да ускорят доставката на своята противоракетна и антидронна система „NASAMS“ и първата партида от две се очаква през следващите седмици.

ОЩЕ: Ракетни системи NASAMS, каквито пазят Белия дом, ще бранят и небето на Украйна (ВИДЕО)

Доставката на още шест единици може да отнеме много повече време, защото те трябва да бъдат произведени, а американски източници заявиха, че Вашингтон разглежда възможността междувременно да се опита да достави на Украйна системи "Hawk" от времето на Студената война. "Има и други системи по света, които са на разположение", заяви американският генерал Марк Мили. "Задачата ще бъде да ги комбинираме и да ги разположим", допълни той.

Във вторник президентът на Украйна Володимир Зеленски призова лидерите на Г-7 да помогнат за създаването на "въздушен щит" над страната му повече от седем месеца след началото на войната срещу Москва.  

Остин заяви, че решимостта на съюзниците на Украйна да подкрепят Киев се е "засилила от преднамерената жестокост на новия руски обстрел срещу украинските градове". "Тези нападения срещу цели без военна цел отново разкриха злонамереността на войната, която Путин е избрал", каза той.

Министрите на отбраната на НАТО, които ще се срещнат в четвъртък, настояват за начини за увеличаване на общите им запаси от оръжия, защото войната в Украйна е изчерпала техните запаси. Членовете на НАТО доставиха оръжия на стойност милиарди долари, за да помогнат на Украйна и обещаха да продължат да доставят оръжия, докато Киев се опитва да си върне окупираните територии. "Съюзниците оказаха подкрепа на Украйна, като използваха запасите на боеприпаси и оръжия. Това беше правилно, но, разбира се, трябва да се заемем с въпроса как да попълним тези запаси", заяви Столтенберг. "Очаквам, че министрите ще се съгласят да преразгледат насоките ни за запасите, както и да се ангажират по-активно с индустрията", каза още той. Ръководителят на НАТО заяви, че срещата в Брюксел се провежда в "ключов момент", заради покачващото се напрежение около ядрените заплахи, анексираните територии и загубите на бойното поне на Русия.

Западните сили твърдят, че не са забелязали промяна в ядрената позиция на Москва, която да подсказва, че тя се готви да нанесе удар. Те предупредиха Москва да не използва тактически атомни бомби в Украйна. "Ще има остър отговор - почти сигурно ще се стигне до физическа реакция от страна на много съюзници, а потенциално и от самия НАТО", заяви високопоставен служител на НАТО.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес