В петък НАТО отхвърли искането на Русия алиансът да изтегли войските си от източноевропейските си членки България и Румъния.
Още: Разкрития: Българите шпиони в Лондон организирали дезинформационни кампании срещу украинската армия
Още: Керемедчиев за освободените моряци от Galaxy Leader: Това е ефектът "Тръмп"
"НАТО няма да се откаже от способността ни да се защитаваме и отбраняваме взаимно, включително с присъствието на войски в източната част на Алианса. Исканията на Русия биха създали първокласни и второкласни членове на НАТО, което не можем да приемем", заяви говорителката на НАТО Оана Лунджеску.
"Ние отхвърляме всяка идея за сфери на влияние в Европа. Винаги ще реагираме на всяко влошаване на средата за сигурност, включително чрез укрепване на колективната ни отбрана. НАТО е бдителна и продължава да оценява необходимостта от укрепване на източната част на нашия Алианс", се казва още в изявлението.
Руското външно министерство постави искането в петък преди преговорите със Съединените щати, в които Москва се опитваше да изиска от Вашингтон редица гаранции за сигурност. Напрежението се увеличи, тъй като Западът обвинява Русия, че заплашва да нахлуе в съседна Украйна, като струпва около 100 000 войници по границата ѝ.
Още: Турски анализ: Най-големите рискове за Европа от управлението на Тръмп
Още: Еди Рама заговори за смекчаване на забраната на TikTok
През декември Кремъл предложи два договора, които включват широкообхватни искания, включително НАТО да откаже да приеме Украйна и да изтегли силите си от източните си членове. Воденият от САЩ военен алианс отхвърля всички предложения, които според него противоречат на неговите "основни принципи".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие, има много ранени (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Понастоящем алиансът обмисля планове за увеличаване на разполагането на войските си в Румъния и България на фона на рязкото нарастване на напрежението с Русия. Румъния, която вече прие около 1000 американски военнослужещи на своя територия, заяви в четвъртък, че е готова да приеме допълнителни такива, както и френски войски, след изявление на френския президент Еманюел Макрон. Както тя, така и България отхвърлиха руското искане като "неприемливо".