Турция, Швеция и Финландия постигнаха консенсус по кандидатурите си за членство в НАТО. Това стана ясно след първия ден на срещата на върха на Алианса в Мадрид.
Още: Отиде си скулптор, известен с противоречивите си творби (ВИДЕО)
Турция, Швеция и Финландия подписаха днес тристранен меморандум относно процеса на членство на скандинавските страни в НАТО след жизненоважна среща в Мадрид, на която Анкара получи конкретни стъпки, които очакваше, особено в областта на тероризма.
Финландия е готова да се бие с Русия, ако бъде нападната
Турция "получи това, което искаше" от разговорите с Швеция и Финландия, заяви турското председателство в писмено изявление, като подчерта, че е договорено пълно сътрудничество с Турция в борбата с ПКК и нейните филиали.
Още: Световните лидери, които ще присъстват на погребението на папата
Още: Светът изтръпна: Кралицата е откарана по спешност в болница
Турция ще бъде солидарна в борбата си срещу всички видове тероризъм, се казва в съобщението. Освен това Швеция и Финландия се споразумяха да не подкрепят сирийското крило на терористичната организация ПКК - YPG, както и Гюленистката терористична група (FETÖ).
🇹🇷🇸🇪🇫🇮Turkey agreed to the entry of Sweden and Finland into NATO.
Before the official opening of the NATO summit in Madrid, the Turkish side agreed to the entry of Sweden and Finland into the alliance.
This was reported by the Office of the President of Finland. pic.twitter.com/bmiEqXslUrОще: Официален отговор от Русия: Ще отиде ли Путин на погребението на папа Франциск
Още: Русия де факто си поиска част от още една украинска област
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) June 28, 2022
Швеция и Финландия подадоха заедно молби за присъединяване към НАТО миналия месец – заради руската военна агресия в Украйна и опасенията за сигурността си. Така двете скандинавски държави изоставиха дългогодишната си политика на военен неутралитет. Те обаче срещнаха неочаквана опозиция от Анкара. Причината е, че Стокхолм подкрепя кюрдските сепаратисти, смятани в Турция за терористи
Още: Вече може да бъде разкрито: Папа Франциск помогнал тайно на украинската армия с лични средства
Още: Наследникът: Руски телеграм-канал публикува кадри със сина на Путин (СНИМКИ)
Турският президент Реджеп Ердоган не е доволен, че Швеция и Финландия са приели представители на Кюрдската работническа партия и са наложили оръжейно ембарго срещу Анкара през 2019 г. – именно заради неговите действия срещу кюрдите, включително в Сирия.