Турция, Швеция и Финландия постигнаха консенсус по кандидатурите си за членство в НАТО. Това стана ясно след първия ден на срещата на върха на Алианса в Мадрид.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Турция, Швеция и Финландия подписаха днес тристранен меморандум относно процеса на членство на скандинавските страни в НАТО след жизненоважна среща в Мадрид, на която Анкара получи конкретни стъпки, които очакваше, особено в областта на тероризма.
Финландия е готова да се бие с Русия, ако бъде нападната
Турция "получи това, което искаше" от разговорите с Швеция и Финландия, заяви турското председателство в писмено изявление, като подчерта, че е договорено пълно сътрудничество с Турция в борбата с ПКК и нейните филиали.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Турция ще бъде солидарна в борбата си срещу всички видове тероризъм, се казва в съобщението. Освен това Швеция и Финландия се споразумяха да не подкрепят сирийското крило на терористичната организация ПКК - YPG, както и Гюленистката терористична група (FETÖ).
🇹🇷🇸🇪🇫🇮Turkey agreed to the entry of Sweden and Finland into NATO.
Before the official opening of the NATO summit in Madrid, the Turkish side agreed to the entry of Sweden and Finland into the alliance.
This was reported by the Office of the President of Finland. pic.twitter.com/bmiEqXslUrОще: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) June 28, 2022
Швеция и Финландия подадоха заедно молби за присъединяване към НАТО миналия месец – заради руската военна агресия в Украйна и опасенията за сигурността си. Така двете скандинавски държави изоставиха дългогодишната си политика на военен неутралитет. Те обаче срещнаха неочаквана опозиция от Анкара. Причината е, че Стокхолм подкрепя кюрдските сепаратисти, смятани в Турция за терористи
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Турският президент Реджеп Ердоган не е доволен, че Швеция и Финландия са приели представители на Кюрдската работническа партия и са наложили оръжейно ембарго срещу Анкара през 2019 г. – именно заради неговите действия срещу кюрдите, включително в Сирия.